Wikipedia dementuje artykuły o spadającej liczbie autorów

Fundacja Wikimedia nie zgadza się z artykułami o odpływie autorów z Wikipedii. Wicedyrektor amerykańskiego oddziału fundacji Erik Möller i statystyk Erik Zachte stwierdzają na łamach bloga internetowej encyklopedii, że liczba współpracowników już w 2007 roku osiągnęła maksimum i od tej pory utrzymuje się na stosunkowo stabilnym poziomie

Wikipedia dementuje artykuły o spadającej liczbie autorów
Źródło zdjęć: © heise-online.pl

Fundacja nie podważa przy tym materiału przedstawionego przez Felipe Ortegę; to właśnie zaprezentowane przezeń wyniki były źródłem doniesień o problemach sieciowego almanachu. Kwestionowana jest za to metoda badawcza Hiszpana: Ortega wlicza do rachunków każdego autora, który kiedykolwiek wprowadził jakąkolwiek zmianę, podczas gdy Wikimedia traktuje jako redaktora dopiero tę osobę, która ma na koncie co najmniej pięć operacji edytorskich. Ortega mówi o trzech milionach autorów ochotników w dziesięciu największych wersjach Wikipedii, podczas gdy fundacja Wikimedia od momentu założenia dolicza się we wszystkich edycjach nieco poniżej miliona autorów. W angielskiej Wikipedii w każdym miesiącu aktywnych jest 4. 000 autorów; punkt kulminacyjny został osiągnięty w marcu 2007 roku (pojawiło się wówczas 54 510 redaktorów).

Obraz
© (fot. Wikipedia)

Wikimedia powołuje się na wyniki prac Augmented Social Cognition Research Group z ośrodka Palo Alto Research Center, który również analizuje liczbę użytkowników Wikipedii i stwierdził stale malejący przyrost we wszystkich klasach użytkowników –. co jednak w kontekście wcześniejszego rozwoju nie stanowi zaskoczenia. Tym niemniej badacze dostrzegają sygnały świadczące o barierze, która powstrzymuje użytkowników od dokonywania więcej niż 100 edycji miesięcznie. Badacze nie udzielają jednak odpowiedzi na pytanie, czy przyczyną takiego stanu rzeczy może być atmosfera pracy w Wikipedii.

"Nie wiemy, jaka liczba ochotników byłaby idealna dla Wikipedii, ale chętnie zwiększymy ich liczbę w sposób znaczący" –. czytamy we wpisie w blogu. Fundacja prowadzi między innymi inicjatywę na rzecz zwiększenia przyjazności środowiska edycyjnego, która ma uprościć wprowadzanie zmian w artykułach. Także nowe materiały szkoleniowe powinny przyciągnąć do encyklopedii kolejnych redaktorów. Cała długoterminowa strategia fundacji jest obecnie dyskutowana z udziałem społeczności autorów.

Założyciel Wikipedii Jimmy Wales podkreśla, że wzrost liczby artykułów nie należy do priorytetów Wikipedii. W rozmowie z brytyjskim "Telegraphem" Wales oświadczył: "Krąży mit, że Wikipedia wcześniej miała charakter czysto anarchistyczny, ale to po prostu nie jest prawdą". Natomiast udzielając wywiadu internetowemu magazynowi "Readers Edition", zdecydowanie zdementował pogłoski, jakoby entuzjazm wikipedystów opadał, i uznał alarmujące doniesienia za nieprawdziwe. Wales odrzuca także zarzut zbyt wielkiego zbiurokratyzowania projektu: "Wikipedia nie ma być taka jak Twitter ani Facebook. Wikipedia ma być Wikipedią".

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)