Wiercili 2,8 km w głąb Antarktydy. Takiego lodu jeszcze nie widzieli
Naukowcy wwiercili się w jeden z najstarszych rdzeni lodowych na Antarktydzie. Przy pomocy sprzętu pobrano próbki z głębokości prawie 2,8 kilometra, a lód, który wydobyto datowany jest na co najmniej 1,2 miliona lat.
Analiza próbek sprzed ponad miliona lat umożliwi lepsze poznanie procesu ewolucji klimatu. Materiały zawierają pęcherzyki powietrza i osady z różnych okresów. Obecność izotopów węgla i wodoru umożliwi odczytanie informacji o wydarzeniach geologicznych. Oczekuje się, że próbki dostarczą danych na temat cykli epoki lodowcowej, a to pomoże w zrozumieniu wpływu węgla atmosferycznego na klimat. Dowiemy się co zmieniło się pod względem rozkładu gazów cieplarnianych, chemikaliów i pyłów w atmosferze
Rdzeń lodowy pomoże w zrozumieniu zmian klimatycznych
Już wcześniej międzynarodowy zespół naukowców z kampanii Epica dotarł do fragmentów lodu mających ponad 800 tys. lat. Z analiz próbek wynikało, że stężenia gazów cieplarnianych, takich jak dwutlenek węgla i metan, nawet w najcieplejszych okresach ostatnich tysięcy lat nigdy nie przekroczyły poziomów obserwowanych od początku rewolucji przemysłowej.
Według danych opublikowanych przez The Climate Brink w 2024 r. poziom ocieplenia wynosił od 1,35 do 1,55°C. Zgodnie z prognozami, do 2034 r. ma on osiągnąć wartość od 1,6 do 2,1°C, a do 2044 r. – od 1,8 do 2,75°C. Obniżenie emisyjności nie pozwoli nam w pełni zredukować skutków ocieplenia klimatu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak nie zwariować w zalewie contentu?
Sprzężenie zwrotne zachodzące w przyrodzie napędza dalsze zmiany, które nie miały miejsca w przyrodzie nigdy wcześniej. Badanie rdzeni lodowych pomaga naukowcom zrozumieć procesy zachodzące w klimacie i przewidzieć potencjalne scenariusze. Działalność człowieka wywiera ogromny wpływ na cały ekosystem, a analizując dane z przeszłości mamy szansę dogłębniej zrozumieć cały proces.
Historia zmian klimatycznych uwięziona w próbkach lodu
Nieprzerwanie trwa poszukiwanie zapisu środowiskowego sprzed około miliona lat. To właśnie na ten czas datuje się istotną zmianę klimatu Ziemi oraz spowolnienie cykli epoki lodowcowej. Wyniki badań mogą dostarczyć informacji jak wyglądała atmosfera sprzed 2,5 mln do 5 mln lat. Zrozumienie przyczyn nagłej zmiany klimatu z tego okresu jest wyjątkowo ważne, aby poprawnie przewidywać skutki współczesnego globalnego ocieplenia oraz reakcji planety na tego rodzaju zmiany.
Unia Europejska sfinansowała projekt Beyond EPICA (European Project for Ice Coring in Antarctica) przy wsparciu krajów z całego kontynentu. Projektem pozyskania rdzenia kieruje Carlo Barbante, włoski glacjolog. Barbante kieruje również Instytutem Nauk Polarnych we Włoskiej Narodowej Radzie Badawczej.
Justyna Waliszewska, dziennikarka Wirtualnej Polski