Wieloobiektywowa kamera dla telefonów komórkowych

Wieloobiektywowa kamera dla telefonów komórkowych

Wieloobiektywowa kamera dla telefonów komórkowych
Źródło zdjęć: © Pelican Imaging
13.04.2011 08:27

Naukowcy i inżynierowie z USA opracowali nowy typ kamery dla zaawansowanych telefonów komórkowych tzw. smartfonów. Ma ona 25 obiektywów i przypomina oko owada

Naukowcy i inżynierowie z USA opracowali nowy typ kamery dla zaawansowanych telefonów komórkowych tzw. smartfonów. Ma ona 25 obiektywów i przypomina oko owada - poinformował magazyn Technology Review.

Kamera działa na nieco podobnej zasadzie do owadzich oczu. Obraz z 2. mikroobiektywów jest przekazywany na matrycę i przekształcany w jeden obraz wysokiej rozdzielczości. Składanie obrazu odbywa się nie przy pomocy układu optycznego, ale przy pomocy oprogramowania kamery.

Obraz
© (fot. Pelican Imaging)

W zespole naukowym i inżynieryjnym firmy Pelican Imaging, który opracowywał projekt kamery znaleźli się m.in. prof. Marc Levoy ze Stanford University, który współtworzył Google Street View i Shree Nayar z Columbia University, który opracował system Computer Vision i kieruje na swoim uniwersytecie działem Vision and Graphics Center.

Jak powiedział Technology Review prof. Levoy, urządzenie stworzone dla smartfonów jest "miniaturowym powtórzeniem wielkich kamer", opracowanych m.in. dla astronomów pracujących na Stanford . "To tania, szybka i mała wersja powolnego, drogiego i wielkiego Stanford Multi-Camera Array" - dodał. Z kolei Nayar stwierdził iż nowe urządzenie jest "przeniesieniem komputerowego przekształcania obrazu do urządzeń rynku masowego".

Według Technology Review, dzięki procesowi budowania obrazu z wielu obiektywów można otrzymać efekty niemożliwe w przypadku kamery jednoobiektywowej. Jest to m.in. "fovea imaging" (fovea - dołek środkowy siatkówki oka) czyli obraz otrzymywany jakby z oka patrzącego człowieka oraz obraz z przekształcanym polem ostrości czy efekty deformacji obrazu przypominające malarskie lub widzenie zwierząt np. psów.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (56)