Wielkie odkrycie NASA na Marsie - na planecie wciąż płynie woda!
Poniedziałkowa konferencja NASA potwierdziła przypuszczenia naukowców - na Marsie znajduje się woda w stanie ciekłym. Okresowo, podczas miesięcy letnich, woda spływa zboczami kraterów tworząc specyficzne ślady. Wszystko to, mimo temperatur sięgających grubo poniżej zera. Jak twierdzą naukowcy, odkrycie to znacząco zwiększa szansę odnalezienia życia na Czerwonej Planecie.
28.09.2015 | aktual.: 29.09.2015 08:56
NASA zebrała niepodważalne dowody na istnienie wody w stanie ciekłym. Było to możliwe dzięki sondzie Reconnaissance Orbiter, która od wielu lat krąży po orbicie Marsa. Zainstalowana na niej aparatura HiRISE (skrót od Naukowy Eksperyment Przetwarzania Obrazu Wysokiej Rozdzielczości) jest w stanie dostarczać zdjęcia o bardzo wysokiej rozdzielczości. Dzięki nim odnaleziono miejsca, w których potencjalnie mogłaby płynąć woda. Te zagadkowe struktury nazwano „recurring slope lineae”. (RSL), co można przetłumaczyć, jako „powracające okresowo linie na zboczach”. Już wcześniej przypuszczano, że mogą mieć związek z wodą. Następnie do badań wykorzystano spektrometr, który wskazał niepodważalnie istnienie zasolenia. W miejscu badań odkryto, iż gleba nasączona jest solanką oraz nadchloranem wapnia. To właśnie one odpowiadają za fakt, iż na Marsie może występować woda w stanie ciekłym - pomimo temperatur sięgających -23 stopni Celsjusza w lecie. W uproszczeniu, sól pozwala znacząco obniżyć temperaturę zamarzania, nawet do
-70 stopni Celsjusza.
Oczywiście na Marsie nie znajdziemy rzek i jezior, podobnych do tych ziemskich. Woda spływa niewielkimi strumykami, jednak pozostawia wyraźne ślady swojej obecności. Co ważne, zjawisko to ma miejsce tylko w cieplejszych okresach marsjańskiego roku. Jego występowanie naukowcy zaobserwowali z początkiem wiosny i utrzymywało się ono przez całe lato. W kolejnych porach roku zbyt niskie temperatury wstrzymywały przepływ wody. Wcześniej zmiany wyglądu kraterów przypisywane były okresowemu zamarzaniu i rozmrażaniu dwutlenku węgla. Dziś wiemy już, że to nie CO2. a H2O.
O istnieniu wody na Marsie wiedziano od dawna. Atmosfera planety zawiera w swoim składzie 0,0. proc. wody. W formie czap lodowych występuje ona również na marsjańskich biegunach. Po raz pierwszy jednak, udało się ją odkryć w stanie ciekłym. Naukowcy mają kilka teorii skąd bierze się ona na powierzchni. Zakłada się skraplanie wody obecnej w atmosferze, rozmrażanie wody uwięzionej w porowatych skałach znajdujących się blisko powierzchni planety, a także przepływy wody pomiędzy większymi zbiornikami solanki.
Co z życiem na Marsie?
Na Ziemi życie występuje nawet tam, gdzie warunki środowiska wykluczałby możliwość jego rozwoju. Niektóre bakterie są w stanie żyć w wodzie o wysokim zasoleniu, zakwaszeniu, czy też o bardzo wysokiej temperaturze. Naukowcy wiedząc, gdzie znajduje się woda w stanie ciekłym, są w stanie znacząco ograniczyć obszar, na którym będą poszukiwać śladów życia na Czerwonej Planecie.
"To może być najlepsze miejsce, aby szukać życia blisko powierzchni Marsa." powiedział Alfred McEwen z Uniwersytetu w Arizonie.
Woda potrzebna przy misjach załogowych
Woda w stanie ciekłym to także dobra wiadomość z punktu widzenia planowania załogowych misji na Marsa. Naukowcy będą w stanie tak zaplanować rozmieszczenie obozowisk, aby te miały łatwy do niej dostęp. Proste techniki uzdatniania i odsalania są znane od lat, dzięki czemu misja na Marsa z udziałem ludzi staje się bardziej realna.