Wielka Brytania mówi "dość". Wysyła do Zatoki Perskiej niszczyciela
W czwartek, Wielka Brytania oficjalnie ogłosiła, że wysyła niszczyciel HMS Diamond do Zatoki Perskiej. Ta decyzja została podjęta w obliczu rosnącego zagrożenia dla bezpieczeństwa żeglugi, które pochodzi od Iranu oraz grup wspieranych przez ten kraj. Ten krok jest bezpośrednią konsekwencją konfliktu, który wybuchł między palestyńską organizacją terrorystyczną Hamas a Izraelem. Wyjaśniamy możliwości wysłanej maszyny.
30.11.2023 12:46
Niszczyciel rakietowy typu 45, HMS Diamond, jest obecnie w trakcie podróży do Zatoki Perskiej. Po dotarciu na miejsce, dołączy do stacjonującej tam od ubiegłego roku fregaty HMS Lancaster oraz trzech okrętów specjalizujących się w wykrywaniu min morskich.
Brytyjski minister obrony, Grant Shapps, podkreślił, że wysłanie dodatkowego niszczyciela ma na celu wzmocnienie potencjału odstraszania w regionie Bliskiego Wschodu, który obecnie przechodzi przez niebezpieczny okres. "Jest niezwykle ważne, aby Wielka Brytania wzmocniła swoją obecność w regionie, aby chronić nasz kraj i jego interesy w coraz bardziej niestabilnym, pełnym rywalizacji świecie" - oświadczył. Dodał również, że jest to jasny sygnał zwłaszcza dla Iranu i jego sojuszników.
Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii podkreśliło, że wysłanie HMS Diamond ma na celu zapewnienie swobody żeglugi w Zatoce Perskiej, uspokojenie załóg statków handlowych oraz umożliwienie bezpiecznego przepływu w tym strategicznie ważnym regionie świata.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Brytyjski niszczyciel HMS Diamond
Wysłany do Zatoki Perskiej niszczyciel przeciwlotniczy HMS Diamond to trzeci okręt typu 45 pozostający w służbie Królewskiej Marynarki Wojennej. Zwodowano go w 2007 r., a próby morskie ukończył trzy lata później, w 2010 r. W tym samym roku przybył do portu bazowego, gdzie w 2011 r. podczas ceremonii został oficjalnie włączony do służby.
Z charakterystyki niszczycieli rakietowych typu 45 wynika, że HMS Diamond mierzy ponad 152 m długości, a za jego napęd odpowiadają dwie turbiny gazowe Rolls-Royce WR-21 generujące moc na poziomie 21,5 MW. Ponadto okręt wykorzystuje dwa generatory wysokoprężne fińskiej firmy Wärtsilä o mocy 2 MW.
Jednostka może rozpędzać się do prędkości ponad 30 węzłów, czyli ok. 56 km/h. Jednocześnie zasięg operacyjny HMS Diamond przekracza 13 000 km podczas poruszania się z prędkością 18 węzłów (33 km/h). Załoga tej maszyny składa się ze 191 osób, jednak na pokładzie jest wystarczająco dużo miejsca, aby pomieścić dodatkowe 40 osób.
Za obserwację powietrza w jednostkach typu 45 odpowiadają radary Sampson (typ 1045), S1850M (typ 1046) oraz konstrukcje Raytheona pracujące w paśmie I (typ 1047) oraz F (typ 1048). Nie brakuje też systemu sterowania ogniem Ultra Electronics Series 2500 i radarowego systemu śledzenia MDS-7000.
Do walki elektronicznej HMS Diamond wykorzystuje UAT Mod 2.0 (z planem modernizacji do wersji 2.1) oraz AN/SSQ-130. Podstawowe uzbrojenie stanowią natomiast rakiety przeciwlotnicze wchodzące w skład system PAAMS (Sylver) z pociskami Aster 15 i Aster 30 oraz rakiety ziemia-powietrze z rodziny CAMM. Do ataku okrętów przeznaczone są z kolei rakiety Harpoon (do ośmiu egzemplarzy).