Wielka Adria. Geolodzy odkryli zaginiony kontynent. Był tuż pod Europą

Blisko dwa lata temu cały świat żył odkryciem siódmego kontynentu - Zelandii. Tymczasem właśnie poinformowano o odkryciu kolejnego. Wielka Adria istniała 240 milionów lat temu, po tym, jak oderwała się od superkontynentu - Gondwany.

Wielka Adria. Geolodzy odkryli zaginiony kontynent. Był tuż pod Europą
Źródło zdjęć: © Douwe van Hinsbergen
Arkadiusz Stando

13.09.2019 17:46

Wielka Adria około 140 milionów lat temu była kontynentem o wielkości Grenlandii. Rozciągała się od dzisiejszych Alp aż po Iran. Częściowo była przykryta morzem tropikalnym, z którego osadu później utworzyły się skały. Prawdopodobnie była ogromnym skupiskiem wysp i archipelagów.

Jak stwierdził autor badań Douwe van Hinsbergen, z Uniwersytetu w Utrechcie w Holandii: "byłby to dobry region do nurkowania". Naukowiec wraz ze swoim zespołem spędził dekadę zbierając i analizując próbki skał. Pasy górskie, które składają się na kontynent Wielkiej Adrii obejmują około 30 krajów.

Co stało się z Wielką Adrią - nowym kontynentem?

Mniej więcej 100-120 milionów lat temu Wielka Adria uderzyła w dzisiejszą Europę i rozpadła się na kawałki. Kontynent zaczął zapadać się pod Europę, ale nie w całości. Część skał pozostała na powierzchni i to właśnie dzięki nim naukowcom udało się ustalić, jak duża mogła być Wielka Adria. To zderzenie doprowadziło także do powiększenia wielu łańcuchów górskich, w tym szczególnie Alp.

Wszelkie szczegóły, które udało się poznać, dostarczyły skały. A konkretnie kierunki pól magnetycznych, znajdujące się w niewielkich minerałach. Zespół Hinsbergena staranną pracą zdołał zidentyfikować kiedy oraz gdzie powstawały. Odkryto też wówczas, że Wielka Adria nagle zamiast poruszać się na północ, obróciła się przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, przepychając się wówczas między płytami tektonicznymi.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (128)