Większość haseł nie zapewnia bezpieczeństwa

Każdy z nas codziennie posługuje się hasłami i kodami dostępu do rozmaitych usług. Stoją one na straży naszego osobistego komputera, konta w banku, komunikatora, poczty email czy profilu w serwisie społecznościowym...

Większość haseł nie zapewnia bezpieczeństwa
Źródło zdjęć: © sxc.hu

Każdy z nas codziennie posługuje się hasłami i kodami dostępu do rozmaitych usług. Stoją one na straży naszego osobistego komputera, konta w banku, komunikatora, poczty email czy profilu w serwisie społecznościowym. Badania przeprowadzone przez ZoneAlarm dowodzą, że większość używanych przez nas haseł nie zapewnia bezpieczeństwa. Dlaczego?

ZoneAlarm przeprowadził badania, z których wynika, że aż 7. procent użytkowników komputerów wykorzystuje hasła, które nie gwarantują odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest wielokrotne ustanawianie tego samego hasła dostępowego. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą tak nierozważna polityka, jednak postępuje w ten sposób aż 26 procent użytkowników komputerów. Wystarczy, że nasze uniwersalne hasło zostanie złamane, a zagrożonych będzie wiele kont.

Jakiś czas temu pisaliśmy, jak tworzyć bezpieczne hasło. Idealne powinno składać się z dużej liczby całkowicie losowych znaków, zawierających małe i duże litery, cyfry oraz rzadko stosowane znaki specjalne. W poradnikach możemy znaleźć listy przykładowych bezpiecznych haseł, jednak pod żadnym pozorem nie powinniśmy ich stosować, gdyż trafiają one do słowników narzędzi przeznaczonych do łamania zabezpieczeń. Mogą one posłużyć jedynie za wzór do stworzenia naszego osobistego hasła. Niestety, aż 8 procent użytkowników komputerów przyznaje, że posiada hasło wybrane z publikowanych list przykładowych dobrych haseł.

ZoneAlarm podaje, że 29 procent użytkowników komputerów padło ofiarą włamania na profil w serwisie społecznościowym, a 22 procent na konto poczty email. Biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój internetu i usług w nim świadczonych, a także ostatnią wpadkę serwisu Allegro, zachęcamy do zwrócenia większej uwagi na kwestie stosowanych haseł.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (42)