Większość ataków cyberprzestępców powoduje problemy, część nawet utratę pieniędzy
20.10.2015 17:19, aktual.: 21.10.2015 11:38
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Badanie przeprowadzone przez Kaspersky Lab i B2B International ujawniło, że niemal połowa internautów (45 procent) natrafiła na szkodliwe oprogramowanie w ostatnim roku i w większości przypadków (81 procent) miało to negatywny wpływ na urządzenia i dane użytkowników.
*Badanie przeprowadzone przez Kaspersky Lab i B2. International ujawniło, że niemal połowa internautów (45 procent) natrafiła na szkodliwe oprogramowanie w ostatnim roku i w większości przypadków (81 procent) miało to negatywny wpływ na urządzenia i dane użytkowników. * Szkodliwe oprogramowanie było najczęściej wykrywane na komputerach z systemem Windows –. 83 procent użytkowników tego systemu przyznało, że problem ten dotknął ich w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Jednak użytkownicy systemów Android i Mac OS X również nie byli odporni na to zagrożenie – na infekcję swojego urządzenia wskazało odpowiednio 13 procent i 6 procent użytkowników.
- procent użytkowników uważa, że ich urządzenie zostało zainfekowane po odwiedzeniu podejrzanej strony internetowej. Z kolei 8 procent respondentów wskazywało jako źródło infekcji swojego urządzenia nośnik USB innej osoby, inne zainfekowane urządzenie oraz zainstalowanie szkodliwej aplikacji podszywającej się pod legalny program. Natomiast kolejne 7 procent badanych przyznało, że ich urządzenie zostało zainfekowane po otwarciu załącznika do poczty e-mail. Większa część respondentów, 13 procent, nie potrafiła wyjaśnić, w jaki sposób szkodliwe oprogramowanie znalazło się na ich urządzeniu.
Warto zauważyć, że cztery na pięć infekcji spowodowały problemy właścicielom zainfekowanych urządzeń. Najczęściej (3. procent przypadków) użytkownicy odnotowywali spowolnienie działania komputera, 30 procent respondentów stało się celem nachalnej reklamy (np. przeglądarka przekierowywała ich na niechciane strony), podczas gdy 20 procent badanych znalazło na swoich urządzeniach niechciane programy. Do najgroźniejszych skutków infekcji należały zmiany w ustawieniach przeglądarki lub systemu operacyjnego bez wiedzy użytkownika (17 procent), utrata (10 procent) lub kradzież (8 procent) danych osobistych, nieautoryzowane publikacje lub „polubienia” na portalach społecznościowych (9 procent) oraz włamania do kamer internetowych (6 procent).
Ponadto respondenci wymieniali konieczność zapłacenia cyberprzestępcom w celu odblokowania urządzenia (1. procent przypadków) lub odszyfrowania prywatnych plików (6 procent) jako skutek infekcji oprogramowaniem ransomware. Ogólnie co trzeci użytkownik (33 procent) poniósł straty finansowe w wyniku infekcji szkodliwym oprogramowaniem. Oprócz zapłacenia okupu przestępcom ofiary musiały wydać pieniądze na przywrócenie danych lub sprzętu do działania, na oprogramowanie umożliwiające wyeliminowanie skutków infekcji, a niektórzy byli nawet zmuszeni kupić nowy komputer. W przypadkach, gdy zostały poniesione straty finansowe, średni koszt ataku wynosił 160 dolarów.
Kosztów i nieprzyjemnych skutków infekcji szkodliwego oprogramowania można uniknąć, jeśli tylko wykaże się trochę rozwagi. Należy, na przykład, unikać podłączania niesprawdzonych nośników USB do komputera, korzystać jedynie z oficjalnych sklepów z aplikacjami, dopilnować, aby system operacyjny i aplikacje były aktualizowane, a przed otwarciem plików przeskanować je przy użyciu rozwiązania bezpieczeństwa. Umiejętność przewidzenia potencjalnych problemów i podjęcie odpowiednich środków zaradczych to klucz do tego, aby pozostać bezpiecznym.