Wiedza o zmianach klimatu mówi dużo na temat wykształcenia

Wiedza o zmianach klimatu mówi dużo na temat wykształcenia

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny na Placu Wolności w Poznaniu.
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny na Placu Wolności w Poznaniu.
Źródło zdjęć: © Marek Lapis / Forum | RM, Marek Lapis / Forum
08.10.2020 16:54

Badaczki Uniwersytetu Jagiellońskiego sprawdziły, w jaki sposób wykształcenie i poglądy polityczne wpływają na stosunek do problemu zmian klimatycznych. Okazuje się, że cechy te nie są w tym kontekście bez znaczenia – donosi Nauka w Polsce PAP. 

Portal Nauka w Polsce zauważa, że "na podstawie dotychczasowych badań, prowadzonych głównie w USA, było wiadomo, że wykształcenie ma raczej niewielki wpływ na przekonania dotyczące zmian klimatycznych".

Jeśli jednak wprowadzić dodatkowy czynnik poglądów politycznych, to zależność między wykształceniem a poziomem wiedzy o zmianach klimatu zaczyna się ujawniać. 

W skrócie – im większe wykształcenie wśród osób o lewicowych poglądach, tym większa świadomość na temat zmian klimatycznych. Natomiast w przypadku ludzi o poglądach prawicowych wykształcenie nie wpływa na stan wiedzy dot. tego problemu. 

W Polsce decyduje wykształcenie

Badaczki z Uniwersytetu Jagiellońskiego sprawdziły jednak, czy wnioski te można rozciągnąć poza USA i czy wpływ na ten stan rzeczy ma poziom rozwinięcia danego państwa. 

– Tak jak się spodziewałyśmy, w krajach wysoko rozwiniętych związek wykształcenia i postaw wobec klimatu jest modyfikowany przez poglądy polityczne. Wykształcenie wiąże się ze świadomością zmian klimatu i poparciem dla działań na rzecz klimatu u osób o poglądach lewicowych – powiedziała Gabriela Czarnek, jedna z autorek badania.  

Jednak inaczej jest w krajach słabiej rozwiniętych. Jak stwierdziła inna z badaczek, Małgorzata Kossowska, "analizy oparte na danych z 2016 roku pokazały, że w Polsce rola poglądów politycznych była niewielka". 

– To wykształcenie, a nie poglądy polityczne, było związane z tym, co ludzie myślą o zmianie klimatu – wyjaśniła.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (41)