Wiedza o zmianach klimatu mówi dużo na temat wykształcenia
Badaczki Uniwersytetu Jagiellońskiego sprawdziły, w jaki sposób wykształcenie i poglądy polityczne wpływają na stosunek do problemu zmian klimatycznych. Okazuje się, że cechy te nie są w tym kontekście bez znaczenia – donosi Nauka w Polsce PAP.
08.10.2020 16:54
Portal Nauka w Polsce zauważa, że "na podstawie dotychczasowych badań, prowadzonych głównie w USA, było wiadomo, że wykształcenie ma raczej niewielki wpływ na przekonania dotyczące zmian klimatycznych".
Jeśli jednak wprowadzić dodatkowy czynnik poglądów politycznych, to zależność między wykształceniem a poziomem wiedzy o zmianach klimatu zaczyna się ujawniać.
W skrócie – im większe wykształcenie wśród osób o lewicowych poglądach, tym większa świadomość na temat zmian klimatycznych. Natomiast w przypadku ludzi o poglądach prawicowych wykształcenie nie wpływa na stan wiedzy dot. tego problemu.
Czytaj też: Amazonia zamienia się w sawannę – nowe badanie
W Polsce decyduje wykształcenie
Badaczki z Uniwersytetu Jagiellońskiego sprawdziły jednak, czy wnioski te można rozciągnąć poza USA i czy wpływ na ten stan rzeczy ma poziom rozwinięcia danego państwa.
– Tak jak się spodziewałyśmy, w krajach wysoko rozwiniętych związek wykształcenia i postaw wobec klimatu jest modyfikowany przez poglądy polityczne. Wykształcenie wiąże się ze świadomością zmian klimatu i poparciem dla działań na rzecz klimatu u osób o poglądach lewicowych – powiedziała Gabriela Czarnek, jedna z autorek badania.
Jednak inaczej jest w krajach słabiej rozwiniętych. Jak stwierdziła inna z badaczek, Małgorzata Kossowska, "analizy oparte na danych z 2016 roku pokazały, że w Polsce rola poglądów politycznych była niewielka".
– To wykształcenie, a nie poglądy polityczne, było związane z tym, co ludzie myślą o zmianie klimatu – wyjaśniła.
Źródło: Nauka w Polsce PAP