Trwa ładowanie...
d3iukbv

To będzie wielka katastrofa. Gigantyczny obszar zaczyna się przeobrażać

Naukowcy ostrzegają, że znaczna część Amazonii może być na skraju utraty swojego odrębnego charakteru i przemiany z lasu deszczowego w otwartą sawannę – donosi The Guardian. To skutek zmian klimatu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ubiegłoroczne pożary w Amazonii
Ubiegłoroczne pożary w Amazonii (Getty Images)
d3iukbv

Lasy deszczowe są bardzo wrażliwe na zmiany poziomu opadów i wilgotności, a pożary i przedłużające się susze mogą powodować utratę drzew i przesunięcie się w kierunku podobnej do sawanny mieszanki lasów. W Amazonii takie zmiany były uważane za możliwe, ale odległe o wiele dziesięcioleci.

Jednak jak podaje Guardian, nowe badania opublikowane w Nature pokazują, że punkt szczytowy, po którym nie będzie już odwrotu, może być znacznie bliżej, niż wcześniej sądzono. Aż 40 proc. lasów deszczowych Amazonii znajduje się obecnie w punkcie, w którym mogą one stać się sawanną. I to nie jest dobra wiadomość, bo wspierają one znacznie większą liczbę gatunków niż ta druga formacja i odgrywają znacznie większą rolę w pochłanianiu dwutlenku węgla z atmosfery.

W zeszłym roku prezydent Brazylii, Jair Bolsonaro, został ostrzeżony, że ciągłe niszczenie Amazonii przez ogień i wyrąb lasów przybliży region do wyżej wspomnianego punktu szczytowego. Jednak nie podjęto wystarczających działań, żeby cokolwiek w tej sprawie zmienić – tegoroczne pożary w Amazonii są najgorsze od dziesięciu lat.

d3iukbv

Czytaj też: 40 proc. gatunków roślin na świecie jest zagrożonych wyginięciem

Apel 11 tys. naukowców. "Mamy moralny obowiązek"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3iukbv

Podziel się opinią

Share
d3iukbv
d3iukbv
Więcej tematów