WHO bez wsparcia USA. Donald Trump w ogniu krytyki. Bill Gates komentuje

WHO bez wsparcia USA. Donald Trump w ogniu krytyki. Bill Gates komentuje

WHO bez wsparcia USA. Donald Trump w ogniu krytyki. Bill Gates komentuje
Źródło zdjęć: © East News
16.04.2020 12:37

Donald Trump zdecydował się nie wspierać finansowo WHO, krytykując Światową Organizację Zdrowia za opieszałość w walce z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Z tą decyzją nie zgadza się wielu, w tym miliarder Bill Gates, który ostro skrytykował działanie prezydenta USA.

Donald Trump zdecydował się wstrzymać finansowanie Światowej Organizacji Zdrowia. W usadawianiu podał m.in. uległość wobec Chin, szerzenie dezinformacji oraz błędy, które doprowadziły do rozprzestrzenienia się COVID-19 na niemal całym świecie.

WHO odpowiedziało na zarzuty, jednak nie powstrzymało to decyzji prezydenta USA przed wstrzymaniem dalszego wsparcia dla Organizacji. Będzie to niewątpliwie duży cios dla WHO, ponieważ USA wpłacała do tej pory ok. 450 mln dolarów, które stanowiły ok. 7,5 proc. całego budżetu Światowej Organizacji Zdrowia.

Warto przypomnieć również, że już jakiś czas temu WHO krytykowało wiele rządów za zbyt małe zaangażowanie w walce z pandemią. Z decyzją prezydenta Trumpa nie zgadza się wiele osób. W sieci nie brakuje komentarzy krytyki. W temacie wypowiedział się m.in. Sekretarz Generalny ONZ António Guterres, który wydał specjalne oświadczenie. Na Twitterze ostro zareagował również Bill Gates:

- Wstrzymanie finansowania Światowej Organizacji Zdrowia podczas światowego kryzysu zdrowotnego jest tak niebezpieczne, jak się wydaje. Ich praca spowalnia rozprzestrzenianie się COVID-19, a jeśli prace zostaną zatrzymane, żadna inna organizacja nie może ich zastąpić - czytamy w komentarzu Billa Gatesa do zaistniałej sytuacji - Świat potrzebuje WHO bardziej niż kiedykolwiek.

Więcej na temat koronawirusa dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)