WHO: 120 milionów szybkich testów na koronawirusa dla biedniejszych krajów

WHO: biedniejsze kraje otrzymają 120 milionów szybkich testów na koronawirusa
WHO: biedniejsze kraje otrzymają 120 milionów szybkich testów na koronawirusa
Źródło zdjęć: © YouTube

29.09.2020 11:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

WHO poinformowała, że około 120 milionów szybkich testów diagnostycznych na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 zostanie udostępnionych krajom o niskim i średnim dochodzie. Cena jednego testu ma wynieść maksymalnie 5 dolarów za sztukę.

Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus poinformował podczas konferencji prasowej, że producenci Abbott i SD Biosensor osiągnęli porozumienie z Fundacją Billa i Melindy Gatesów w sprawie wyprodukowania 120 mln nowych testów diagnostycznych na obecność koronawirusa.

- Umożliwi to rozszerzenie testowania, szczególnie w trudno dostępnych miejscach, które nie mają zaplecza laboratoryjnego lub wystarczającej liczby wyszkolonych pracowników służby zdrowia do przeprowadzania testów - wyjaśnił szef WHO cytowany przez PAP.

Tedros Adhanom Ghebreyesus poinformował, że cena jednego testu powinna wynieść maksymalnie pięć dolarów. Dodał, iż oczekuje się, że kwota ta jeszcze zmaleje.

Szybkie testy wyszukują antygeny lub białka znajdujące się na powierzchni wirusa. Są one uważane za mniej dokładne, choć znacznie szybsze niż testy genetyczne PCR, w przypadku których na wyniki trzeba czekać kilka dni - informuje PAP.

- Testy te zapewniają wiarygodne wyniki w ciągu około 15 do 30 minut, a nie godzin lub dni, przy niższej cenie i mniej zaawansowanym sprzęcie - stwierdził szef WHO. - Mamy umowę, mamy początkowe finansowanie i teraz potrzebujemy pełnej kwoty na zakup tych testów - dodał.

Program potrzebuje na początek 600 milionów dolarów. Jego start został przewidziany na październik 2020 roku.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)