WHO: 120 milionów szybkich testów na koronawirusa dla biedniejszych krajów

WHO: 120 milionów szybkich testów na koronawirusa dla biedniejszych krajów

WHO: biedniejsze kraje otrzymają 120 milionów szybkich testów na koronawirusa
WHO: biedniejsze kraje otrzymają 120 milionów szybkich testów na koronawirusa
Źródło zdjęć: © YouTube
29.09.2020 11:02

WHO poinformowała, że około 120 milionów szybkich testów diagnostycznych na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 zostanie udostępnionych krajom o niskim i średnim dochodzie. Cena jednego testu ma wynieść maksymalnie 5 dolarów za sztukę.

Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus poinformował podczas konferencji prasowej, że producenci Abbott i SD Biosensor osiągnęli porozumienie z Fundacją Billa i Melindy Gatesów w sprawie wyprodukowania 120 mln nowych testów diagnostycznych na obecność koronawirusa.

- Umożliwi to rozszerzenie testowania, szczególnie w trudno dostępnych miejscach, które nie mają zaplecza laboratoryjnego lub wystarczającej liczby wyszkolonych pracowników służby zdrowia do przeprowadzania testów - wyjaśnił szef WHO cytowany przez PAP.

Tedros Adhanom Ghebreyesus poinformował, że cena jednego testu powinna wynieść maksymalnie pięć dolarów. Dodał, iż oczekuje się, że kwota ta jeszcze zmaleje.

Zobacz także: Koronawirus. Ekspertka: o zagrożeniu wiedzieliśmy od lat, ale i tak się nie przygotowaliśmy

Szybkie testy wyszukują antygeny lub białka znajdujące się na powierzchni wirusa. Są one uważane za mniej dokładne, choć znacznie szybsze niż testy genetyczne PCR, w przypadku których na wyniki trzeba czekać kilka dni - informuje PAP.

- Testy te zapewniają wiarygodne wyniki w ciągu około 15 do 30 minut, a nie godzin lub dni, przy niższej cenie i mniej zaawansowanym sprzęcie - stwierdził szef WHO. - Mamy umowę, mamy początkowe finansowanie i teraz potrzebujemy pełnej kwoty na zakup tych testów - dodał.

Program potrzebuje na początek 600 milionów dolarów. Jego start został przewidziany na październik 2020 roku.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)