Trwa ładowanie...
drijk79

Wenecja: Powódź poważnym zagrożeniem dla zabytków. Miasto szykuje się na kolejny przypływ

W Wenecji ogłoszono najwyższy, czerwony alert pogodowy. Włosi spodziewają się nadejścia kolejnej fali przypływu, która sięgnie do 150 cm. Woda niszczy wszystko, co znajdzie się na jej drodze. Nie oszczędza nawet wielowiekowych zabytków.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Plac św. Marka w Wenecji pod wodą
Plac św. Marka w Wenecji pod wodą (East News, Fot: Xinhua News/East News)
drijk79

Władze Wenecji spodziewają się nadejścia kolejnej, wysokiej fali przypływu. Według prognoz zaleje około 70 proc. miasta i nie ominie jego zabytkowych części. Straty ocenia się na setki milionów euro.

Wenecja: Najgorsza powódź od pół wieku

We wtorek (12.11) poziom przypływu w Wenecji sięgał 187 cm. W czwartek (14.11) władze ogłosiły stan kryzysowy. Utrudnione jest codzienne życie. Większość ze sklepów została zalana i występują trudności z dostarczaniem niektórych artykułów żywnościowych. Zamknięte są szkoły i liczne urzędy.

drijk79

Wenecja: Powódź zagrożeniem dla architektury

Woda zalewająca miasto nie oszczędza cennych zabytków. Wdarła się m.in. do bazyliki św. Marka, muzeów, teatrów. Zalane zostało uliczne dzieło brytyjskiego artysty Banksy'ego.

- Stoimy w obliczu apokaliptycznego, totalnego zniszczenia – twierdzi Luca Zaia, szef władz regionu.

W wodzie zalewającą Wenecję odnotowano rekordową zawartość soli. Według konserwatorów to może przyśpieszyć ich starzenie się. Zagrożone są wielowiekowe fundamenty, kolumny czy balustrady.

drijk79

Podziel się opinią

Share

drijk79

drijk79
Więcej tematów