Wenecja pod wodą. Naukowiec: zmiany klimatyczne miały na to wpływ

W efekcie szybkich zmian klimatycznych zagrożenie powodziowe w Wenecji będzie rosło. Bez działań zapobiegawczych, m.in. w postaci ruchomych zapór, przyszłość miasta rysuje się w czarnych barwach – poinformował PAP dr Marek Kasprzak z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wenecja pod wodą. Naukowiec: zmiany klimatyczne miały na to wpływ
Źródło zdjęć: © Instagram.com

Zalewająca Wenecję woda z morskiego przypływu, osiągnęła w zeszłym tygodniu poziom 187 cm n.p.m. Jest to drugie największe zalanie w historii miasta.

- Nie jest to pierwszy zalew o tej skali. Od czasów wybudowania miasta było ono zalewane wielokrotnie. We współczesnej historii Wenecji zapisała się szczególnie powódź z 4 listopada 1966, gdy poziom wody wyniósł 194 cm – skomentował Kasprzak.

Ekspert powiedział, że zalewy Wenecji powodowane są przez kilka czynników, które oddziałują w jednym momencie. Są to: pływ syzygijny, sztorm, intensywny dopływ wody z wezbranych rzek i spiętrzanie wód morskich przez wiatr. Na sytuacje ma też wpływ zapadanie się obszaru Wenecji, z powodu osuszania się terenu. Od 1897 roku Wenecja obniżyła się o 23 cm.

Zmiany klimatu wpływają na powodzie

Dr Marek Kasprzak wyjaśnił, że w perspektywie zwiększających się zmian klimatycznych, zagrożenie powodziami w Wenecji będzie rosło. Ma to związek z podnoszeniem się poziomu wody w oceanach.

Dodał też, że problem nie został rozwiązany z przyczyn administracyjno-finansowych i społecznych, a nie przez brak odpowiedniej technologii. Według niego rozwiązaniem powinien być tworzony już w Wenecji system ruchomych zapór przeciwpowodziowych MOSE "Mojżesz". Projekt został rozpoczęty w 2003 roku, ale nadal nie został ukończony.

Źródło: PAP

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)