Ważny moment dla USA. Coraz więcej B‑21 na niebie
Prace związane z budową B-21 Raider, nazywanymi bombowcami przyszłości USA, nabierają tempa. Co najmniej trzy prototypy tych maszyn odbywają testy w locie. Przybliża to Amerykanów do uruchomienia masowej produkcji samolotów, które w przyszłości zastąpią starzejącą się flotę bombowców B-1 Lancer oraz B-2 Spirit i będą jednym z trzonów amerykańskiej triady nuklearnej.
Serwis Bulgarian Military zwrócił uwagę, że Amerykanie testują w locie co najmniej trzy bombowce B-21 Raider, co w praktyce oznacza duże kroki w kierunku dostarczenia floty nowych bombowców strategicznych. Budowa i dostarczenie armii B-21 to jeden z ważniejszych projektów amerykańskiego lotnictwa wojskowego ostatnich lat. Amerykanie planują zbudować flotę składającą się z ponad 100 bombowców tego typu, które w przyszłości będą współpracować z ikonicznymi bombowcami B-52 Stratofortress.
B-21 Raider - amerykański bombowiec przyszłości
B-21 Raider to najnowszy strategiczny bombowiec dalekiego zasięgu opracowany przez firmę Northrop Grumman dla Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Maszyna ta, będąca następcą wysłużonych bombowców B-1B Lancer oraz B-2 Spirit, ma stanowić fundament amerykańskiego lotnictwa strategicznego na najbliższe dekady. B-21 został zaprojektowany w oparciu o zaawansowane technologie stealth, które umożliwiają mu przenikanie przez najbardziej zaawansowane systemy obrony powietrznej przeciwnika. Samolot ma być zdolny do przenoszenia zarówno uzbrojenia konwencjonalnego, jak i jądrowego.
B-21 po raz pierwszy ujrzał światło dzienne w grudniu 2022 r. Był to ważny moment, ponieważ Stany Zjednoczone po raz pierwszy od ok. 30 lat pokazały nowy bombowiec. Dane techniczne nowego samolotu nie zostały jeszcze oficjalnie ujawnione. Pojawiające się jednak w sieci zdjęcia sugerują, że w przypadku samolotu zastosowano układ aerodynamiczny w postaci latającego skrzydła, czyli rozwiązanie znane z bombowców B-2. Wiadomo również, że maszyna korzysta z modułowej architektury pozwalającej na łatwą modernizację systemów w miarę rozwoju nowych technologii.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Bo zdrowie jest najważniejsze! Biohacking w służbie ludzkości - Historie Jutra napędza PLAY #2
Bombowiec ma być także wyposażony w zaawansowane systemy zarządzania misją, umożliwiające współdziałanie z innymi jednostkami w czasie rzeczywistym oraz wykorzystanie bezzałogowych statków powietrznych jako wsparcia. Co ważne, jednym z kluczowych elementów konstrukcji B-21 jest jego zdolność do operacji w środowiskach A2/AD (Anti-Access/Area Denial), czyli w rejonach silnie bronionych przez przeciwnika. Samolot ma charakteryzować się większą efektywnością operacyjną niż jego poprzednicy, oferując niższe koszty eksploatacji i większą dostępność. Oczekuje się, że pierwsze egzemplarze B-21 rozpoczną służbę w 2027 r.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski