Trwa ładowanie...

Ważne porozumienie. Operatorzy wyślą SMS z ostrzeżeniem

W przypadku burz, nawałnic lub innych zagrożeń, osoby znajdujące się w niebezpiecznym rejonie wreszcie otrzymają powiadomienia o zagrożeniu. Wystarczy, żę będziesz mieć przy sobie telefon, bo operatorzy będą wysyłać SMS.

Share
Ważne porozumienie. Operatorzy wyślą SMS z ostrzeżeniem
Źródło: WP.PL
dfr5z5y

Będzie to możliwe dzięki podpisanemu dziś porozumieniu między Ministerstwem Cyfryzacji, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, Rządowym Centrum Bezpieczeństwa oraz przedstawicielami operatorów. Obowiązek ten w pełnym wymiarze będzie realizowany od 12 grudnia 2018 roku (wtedy nowelizacja wchodzi w życie), ale SMS-y dotrą do użytkowników już latem. Operatorzy zgodzili się ruszyć z pilotażem usługi.

– Zależało nam bardzo, by okres wakacyjny, który w Polsce jest najbardziej newralgiczny pod względem gwałtownych zjawisk pogodowych, wykorzystać do testów systemu. To pozwoli nie tylko na zmniejszenie ryzyka związanego np. z nawałnicami, ale także na optymalizację samego systemu – podkreślił Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Darmowe komunikaty będą wysyłane przez operatorów na żądanie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

dfr5z5y

- Informacje otrzymujemy od różnych podmiotów krajowych i zagranicznych. Podobny mechanizm będzie funkcjonował w przypadku komunikatów o zagrożeniu dla ludności – powiedział Krzysztof Malesa, zastępca dyrektora RCB. - Ministrowie, kierownicy urzędów i instytucji centralnych oraz wojewodowie będą przekazywali informacje o zagrożeniu do RCB, które przekaże ją operatorom telekomunikacyjnym do niezwłocznego i nieodpłatnego wysłania - wyjaśnił.

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Cyfryzacji, operatorzy pracują intensywnie nad technicznym wdrożeniem rozwiązania, które umożliwi docelowo wysyłanie takich powiadomień na obszarze mniejszym niż województwo.

dfr5z5y

Podziel się opinią

Share
dfr5z5y
dfr5z5y
Więcej tematów