Ważne odkrycie naukowe. Ten gen blokuje groźne wirusy
01.10.2021 10:36
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Amerykańscy naukowcy odkryli, że zmutowany gen występujący u myszy i małp blokuje groźne wirusy, takie jak HIV i Ebola. Co istotne, gen ten występuje również u ludzi, ale w innej, niezmodyfikowanej wersji.
Zespół naukowców z University of Utah Health i The Rockefeller University ustalił, w jaki sposób mutacja genetyczna znaleziona u myszy i małp wpływa na groźne wirusy. Chodzi o gen zwany CHMP3, który u badanych zwierząt występuje w zmienionej wersji retroCHMP3. Odgrywa on kluczową rolę w procesach, które są niezbędne do utrzymania integralności błony komórkowej oraz w podziale komórek u ludzi i zwierząt.
Badacze wyjaśniają, że zmodyfikowany gen koduje zmienione białko, które blokuje zdolność niektórych wirusów do opuszczenia zainfekowanej komórki, zapobiegając tym samym zainfekowaniu innych komórek. Autorzy badań uważają, że jeśli uda się zmodyfikować ten gen u ludzi, będzie to przełom w walce z wieloma śmiertelnymi infekcjami wirusowymi.
Przełom w walce ze śmiertelnymi chorobami?
Odkrycie jest o tyle istotne, że mowa tu m.in. o HIV i Eboli, które przenikają przez błony komórkowe, a następnie rozwijają się w komórce gospodarza i w ten sposób rozprzestrzeniają się po całym ciele. RetroCHMP3 opóźnia ten proces wystarczająco długo, aby wirus nie mógł się już rozmnożyć.
"To było nieoczekiwane odkrycie. tylko niewielkie spowolnienie naszej biologii komórkowej wyłącza replikację wirusa" – mówi główny autor badania, genetyk ewolucyjny dr Nels Elde z University of Utah Health.
Co istotne, naukowcy wyprodukowali przy wykorzystaniu narzędzi genetycznych zmodyfikowaną wersję ludzkiego genu CHMP3, a następnie zainfekowali hodowlę komórkową wirusem HIV. Odkryli wówczas, że patogen zaczął z trudem oddzielać się od komórek.
Zmodyfikowana wersja ludzkiego CHMP3 skutecznie zapobiegła pączkowaniu komórek zakażonych HIV. Wes Sundquist, kierownik Wydziału Biochemii na University of Utah Health wyraził nadzieję, że wyciągniecie odpowiednich wniosków z tego odkrycia pozwoli w przyszłości zwalczać groźne choroby.
Wyniki badania zostały opublikowane 30 września na łamach internetowej wersji czasopisma "Cell". Wydanie papierowe zawierające ten artykuł ukaże się 14 października.