Długowieczność jest możliwa? Naukowcy znają odpowiedź

Naukowcy od dawna debatują na temat górnej granicy ludzkiego wieku. Jedni uważają, że jest to 130, inni zaznaczają, że teoretycznie nie można czegoś takiego określić. Badanie, które ukazało się na łamach prestiżowego czasopisma "Royal Society Open Science, rzuca nowe światło na zagadnienie ludzkiego wieku.

Jaka jest górna granica ludzkiego wieku?
Jaka jest górna granica ludzkiego wieku?
Źródło zdjęć: © Unsplash.com | Jack Finnigan
Karolina Modzelewska

W najnowszym badaniu naukowcy przyjrzeli się osobom z Francji i Włoch, które przekroczyły 100 lat. Zbadali grupy nazwane "superstulatkami" (osoby w wieku 110 lat i więcej) oraz "półsuperstulatkami" (osoby w wieku 105 lat i więcej). Udało się im ustalić, że ryzyko śmierci wzrasta przez całe nasze życie, ale po osiągnięciu pewnego pułapu, ostatecznie utrzymuje się na stałym poziomie i wynosi 50 do 50.

Czy istnieje górna granica ludzkiego wieku?

Jak zaznacza serwis Science Alert, na podstawie dotychczasowych analiz można wnioskować, że górna granica ludzkiego wieku oscyluje w granicach 130 lat. Z najnowszych badań, którymi kierował Anthony Davison, profesor statystyki w Szwajcarskim Federalnym Instytucie Technologii w Lozannie (EPFL), wynika jednak, że "nie ma ograniczeń co do długości ludzkiego życia".

W swoich analizach eksperci polegali na ekstrapolacji istniejących danych. Davidson podkreślił, że jest to logiczne podejście, a w przyszłości "każde badanie ekstremalnego wieku, czy to statystyczne, czy biologiczne, będzie wymagało ekstrapolacji".

Pomimo szacunków naukowców, że ludzie mogą żyć 130 lat, a nawet więcej, nie oznacza to, że każdy z nas dożyje takiego wieku. Według Davidsona nawet w wieku 110 lat szanse na osiągnięcie 130 lat wynoszą "około jeden na milion". Nie jest to więc niemożliwe, ale bardzo mało prawdopodobne.

Obecną rekordzistką pod względem wieku, jak zaznacza Science Alert, jest Francuzka Jeanne Calment, która zmarła w 1997 roku mając 122 lat. Imponujący wiekiem może się też pochwalić wciąż żyjący Japończyk - Kane Tanaka, który obecnie ma 118 lat. Zdaniem naukowców osiąganie takiego wieku w przyszłości przez większą liczbę osób będzie uwarunkowane znaczącym postępem medycznym oraz społecznym. Jeśli jednak nie uda się go wypracować, przekroczenie granicy 130 lat jest praktycznie niemożliwe.

Więcej na temat badań dotyczących górnej granicy ludzkiego wieku można przeczytać w artykule Léo R. Belzile, Anthony'ego C. Davisona, Holgera Rootzéna i Dmitrii Zholuda "Human mortality at extreme age", który ukazał się na łamach "Royal Society Open Science".

Zobacz także: PGZ: BUMAR i OBRUM

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (240)