Przełom w walce z COVID-19. Te substancje hamują namnażanie koronawirusa

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © East News | Konstantin Mihalchevskiy
Adam Gaafar

30.07.2021 12:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowcy z Georgia State University dokonali odkrycia, które może pomóc w walce z pandemią koronawirusa. Udało im się zidentyfikować substancje, które silnie hamują namnażanie SARS-CoV-2.

Odkrycia dokonano w ramach badań, mających na celu znalezienie skutecznego leku przeciwko COVID-19. Naukowcy przetestowali w tym celu drobnocząsteczkowe inhibitory, mogące zaburzać metabolizm kwasów tłuszczowych oraz VPS34 – enzym zaangażowany w działanie błon komórkowych.

Wybór nie był przypadkowy – błony komórkowe są wykorzystywane przez wirusy do zakażania, a kwasy tłuszczowe do replikacji. Badanie, którego wyniki ukazały się w piśmie "Cell Report", zostało przeprowadzone na hodowanych w laboratorium komórkach ludzkiego nabłonka płuc.

Wśród inhibitorów wymienionych przez naukowców znalazły się m.in. orlistat i triacsin C. Okazało się, że zmniejszenie aktywności enzymu oraz metabolizmu kwasów tłuszczowych osłabiło namnażanie się koronawirusa.

"Badanie to pokazuje rolę enzymu VPS34 oraz kwasów tłuszczowych w replikacji SARS-CoV-2 i wskazuje na obiecujące ścieżki prac nad nowymi terapiami" – mówi jeden z autorów badania, prof. Christopher Basler, cytowany przez Polską Agencję Prasową.

Odkrycie naukowców z Georgia State University może pomóc nie tylko w poszukiwaniu nowych metod leczenia, ale też w znalezieniu już istniejących leków, które mogą okazać się skuteczne przeciwko chorobie COVID-19. Warto zauważyć, że orlistat, który został wykorzystany w badaniu, jest na przykład stosowany w leczeniu otyłości.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (63)