Trwa ładowanie...
ycipk-1os9fe

Warszawa z 5G. Orange Polska i Ericsson uruchomili w stolicy testową sieć

5G już w Warszawie. Sieć piątej generacji pozwala ściągać dane z szybkością blisko 900 Mb/s. To pierwsze tak duże testy 5G w Polsce, sprawdzające najnowszą technologię w warunkach miejskich. Orange i Ericsson uruchomili w stolicy 9 stacji bazowych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Orange Polska i Ericsson uruchomili w Warszawie testową sieć 5G
Orange Polska i Ericsson uruchomili w Warszawie testową sieć 5G (Materiał prasowy)
ycipk-1os9fe

Orange Polska i Ericsson testują w stolicy sieć 5G. Firmy uruchomiły 9 stacji bazowych na warszawskiej Ochocie i Powiślu, rozmieszczając je w taki sposób, aby tworzyły spójny zasięg i umożliwiały poruszanie się między nimi bez zrywania połączenia z siecią piątej generacji.

Testy 5G w Warszawie

ycipk-1os9fe

"Dostęp do szybkiej sieci, jest dziś tym samym, czym kiedyś był dostęp do dróg i elektryczności. To kolejny etap wielkiego projektu jakim jest budowa sieci 5G w Polsce. Bardzo się cieszę że go rozpoczęliśmy. Dla nas istotne jest prezentowanie praktycznego wymiaru 5G" – powiedział Marek Zagórski, minister cyfryzacji. "Dla Polski sieć piątej generacji to szansa na skokowy rozwój gospodarki. Chcemy zrobić wszystko, by zyskały na tym polskie firmy" - dodał.

Urządzenia tworzące testową sieć działają w oparciu o kanał 80 MHz w paśmie 3,4 – 3,6 GHz, udostępniony przez Urząd Komunikacji Elektronicznej.

"Dzisiaj jesteśmy o krok bliżej do uruchomienia polskiej sieci mobilnej piątej generacji. Technologicznie jesteśmy na to wyzwanie gotowi. Po przeszło dwóch latach testów w laboratoriach i terenie, uruchomiliśmy sieć działającą w stolicy. Do jej testowania zaprosimy naszych klientów, którym udostępnimy smartfony 5G, produkowane specjalnie dla Orange" – powiedział Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska.

ycipk-1os9fe

Orange umożliwiał testowanie możliwości 5G za pomocą smartfona ZTE Axon 10 Pro 5G, przedstawianego przez operatora jako Orange Neva Jet 5G.

"Ericsson jest pionierem wprowadzenia technologii 5G na całym świecie. Teraz to nowoczesne rozwiązanie wdrożymy w samym sercu Warszawy. Współpraca z Orange Polska oraz nasze ciągłe inwestycje w Polsce przyczyniają się do wzrostu innowacji 5G, czyniąc Polskę jednym z wiodących krajów 5G w Europie" – powiedział Martin Mellor, szef firmy Ericsson w Polsce

Czytaj także: 5G. Ważna decyzja podjęta. Państwo zarobi więcej, ale eksperci mają wątpliwości

ycipk-1os9fe

"Zaczęliśmy jako pierwsi w USA, Europie a także w Australii. To doświadczenie jakie zdobyliśmy będzie też użyte w Warszawie. Dzisiaj w Polsce mamy 2000 inżynierów w Krakowie i Łodzi którzy budują sprzęt sprzedawany na całym świecie. A 2 tygodnie temu ogłosiliśmy rozpoczęcie produkcji komponentów do naszych stacji bazowych" - dodał Mellor.

Testy sieci 5G w Warszawie. Mapa Materiał prasowy
Podziel się

Część Polaków jest sceptycznie nastawiona do sieci 5G, widząc w niej zagrożenie dla zdrowia. Protesty przeciwko sieciom komórkowym piątej generacji odbyły się w wielu miastach.

ycipk-1os9fe

Zobacz także: USA i Polska podpisały wspólną deklarację na temat 5G. Pence i Morawiecki zrobili milowy krok w kierunku bezpieczeństwa sieci

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-1os9fe

ycipk-1os9fe
ycipk-1os9fe