"Wampirza choroba" odpowiedzialna za mit o krwiopijcach?

"Wampirza choroba" odpowiedzialna za mit o krwiopijcach?

"Wampirza choroba" odpowiedzialna za mit o krwiopijcach?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Grzegorz Burtan
18.09.2017 14:22

Dekadenckie dzieci nocy, które spędzają wieczność na ekstrawaganckich przyjęciach, racząc się krwią śmiertelników. Wampiry, które do popkultury trafiły m.in. dzięki postaci Draculi, stworzonej przez Brama Stokera, znajdują się w gronie bardziej znanych fantastycznych postaci. Jednak jak w każdej legendzie, i tu można odnaleźć ziarno prawdy.

Za legendę o krwiopijcach zabrali się naukowcy Dana-Farber/Boston Children's Cancer and Blood Disorders Centre. Postanowili sprawdzić, czy przypadkiem z powstaniem legendy nie ma nic wspólnego porfiria – zespół chorób związanych z problemami w produkcji hemoglobiny (czerwonego barwnika, który transportuje krew do komórek). W zależności od tego, w jakim momencie produkcji tego składnika dojdzie do zaburzenia, porfiria może mieć inne skutki.

Na porfirię miał cierpieć m.in. król Zjednoczonego Królestwa Jerzy III, która w konsekwencji miała negatywnie wpływać na jego zdrowie psychiczne.

Badacze skupili się na sieci genów, która jest odpowiedzialna za produkcję hemu. To on w połączeniu z tlenem, tworzy hemoglobinę. W wyniku nieprawidłowej mutacji genów może dość do sytuacji, w której skóra osoby cierpiącej na porfirię erytropoetyczną (EPP) jest nadwrażliwa na światło słoneczne. Do tego stopnia, że nawet chwilowe wystawienie jej na słońce powoduje powstanie bolesnych bąbli i oparzeń. Skojarzenie z pewnymi stworami jest jak najbardziej na miejscu.

Inne symptomy są równie ponure. Chorzy cierpią na przewlekłą anemię, co powoduje u nich uczucie wiecznego zmęczenia. Mało tego, nawet w pochmurne dni występuje tyle światła ultrafioletowego, że na odkrytych częściach ich ciała mogą pojawiać się pęcherze.

- Wampiry nie istnieją. Istnieje za to potrzeba wynalezienia innowacyjnego leku dla osób cierpiących na porfirię, która zwiększy komfort ich życia – tłumaczy dr Barry Paw, współautor badania.
Już wcześniej pojawiały się sugestie, że rzadkie choroby związane z krwią mogły w przeszłości odpowiadać za rozwój legend o wampirach. I choć to porównanie brzmi niepoważne, może mieć istotne konsekwencje dla rozwoju terapii genowej, którą będzie można leczyć tego typu schorzenia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)