W "warmińskich Pompejach" znaleziono ludzkie szczątki. Pochodzą z 1354 roku

W "warmińskich Pompejach" znaleziono ludzkie szczątki. Pochodzą z 1354 roku

W "warmińskich Pompejach" znaleziono ludzkie szczątki. Pochodzą z 1354 roku
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com | Masalik
Adam Bednarek
05.09.2018 13:48, aktualizacja: 05.09.2018 14:08

Archeolodzy prowadzący prace pod Barczewkiem odkryli szkielet człowieka, który pochodzi z 1354 roku. To właśnie wtedy doszło do najazdu Litwinów. Dawne miasto zostało wówczas doszczętnie zniszczone przez wojska litewskich książąt Kiejstuta i Olgierda.

Wykopaliska pod Barczewkiem prowadzone są w miejscu, które nazywa się "warmińskimi Pompejami". Miasto zostało zniszczone podczas najazdu Litwinów i już nigdy więcej nie było zasiedlone. Za to zgliszcza przetrwały do dziś i są ciekawym źródłem badań. O ich nienaruszonym niemal stanie świadczy fakt, że archeolodzy podczas ostatnich prac odkryli szkielet człowieka pochodzący z 1354 roku.

- Ciało leżało twarzą do ziemi, z dłońmi na piersiach i lekko uniesioną głową (...) pod spalonymi kośćmi czaszki odsłonięto warstwę przepalonych kości, prawdopodobnie szczątków dziecięcych. Wyobraźnia podpowiada makabryczną wizję dramatu matki chroniącej dziecko w ostatnich chwilach życia. Niemniej jednak w tym przypadku ostatni słowo należy do antropologów. Możemy się spodziewać, że w pozostałych nieodsłoniętych jeszcze reliktach domostw znajdziemy kolejne tego typu znaleziska - mówił w rozmowie z Tok FM dr Arkadiusz Koperkiewicz.

Przy szkielecie zabezpieczono próby zwęglonej tkaniny oraz fragment brązowej obrączki na spalonym palcu - dodał Koperkiewicz.

Część reliktów odnalezionych w "warmińskich Pompejach" ma być w przyszłym roku eksponowana na wystawach w Magdeburgu, Pradze i Malborku - informuje z kolei PAP.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)