W USA pracodawca już nie zajrzy do profilu na Facebooku

W USA pracodawca już nie zajrzy do profilu na Facebooku

W USA pracodawca już nie zajrzy do profilu na Facebooku
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
16.05.2012 14:43, aktualizacja: 16.05.2012 15:07

Kalifornia jako pierwszy stan USA przegłosowała prawo, według którego pracodawcom nie wolno żądać od ubiegających się o prace loginów i haseł do ich prywatnych profili na portalach społecznościowych.

Ustawę przegłosowano jednogłośnie i obecnie trafiła ona do stanowego Senatu. 1. maja br. projekt podobnej ustawy, już o zasięgu federalnym, trafił do Kongresu USA.

Ustawa ma zapobiec rozpowszechniającym się w USA praktykom pracodawców, żądających od aplikujących o pracę wydania haseł i loginów do prywatnych profili społecznościowych np. na Facebooku. Pracodawcy żądali także, aby pracownicy akceptowali i przyjmowali do swoich profili jako "bliskich przyjaciół" osoby z działów HR i zarządu firmy, aby mogły one kontrolować zawartość profili. Osoby, które tego nie zrobiły lub zataiły fakt posiadania profilu na serwisie społecznościowym mogły nawet utracić pracę.

Zasięg tego zjawiska w USA jest nieznany, ale Nora Campos z Partii Demokratycznej, która była jednym z autorów kalifornijskiej ustawy stwierdziła, że do organizacji ochrony pracy National Labor Relations Board wniesiono 12. spraw o "niewłaściwe użycie sieci społecznościowych" i wykorzystanie danych pracowników przez pracodawców.

Praktyki te ujrzały światło dzienne w marcu br. kiedy to statystyk z Nowego Jorku ujawnił iż przyszły pracodawca zażądał od niego hasła i loginu do prywatnego konta na Facebooku jako "części procesu rekrutacji”. Facebook stwierdził, iż takie postępowanie jest naruszeniem warunków świadczenia usługi.

Jak powiedziała Computerworld Erin Egan, zajmująca się polityką prywatności na Facebooku, użytkownik nie powinien być zmuszany do ujawnienia "swoich informacji prywatnych i kontaktów”. "Przyjaciel użytkownika także nie powinien się martwić o to, że jego osobiste informacje albo kontakty zostaną ujawnione osobie, której nie zna i nie miał ochoty wymieniać z nią informacji tylko dlatego, że jego przyjaciel szuka pracy”. - dodała.

Jedna z największych organizacji obrony wolności obywatelskich The American Civil Liberties Union (ACLU) wspierała działania stanowych legislatorów z Kalifornii, wprowadzających prawo zakazujące takich żądań ze strony pracodawców. Jak powiedział Computerworld Chris Conley, doradca ds. technologii i praw obywatelskich w oddziale ACLU w północnej Kaliforni, sieci społecznościowe gromadzą o ludziach "bardzo dużo informacji”, których nie chcieliby oni upubliczniać za każdym razem, kiedy poszukują pracy. Podobne do kalifornijskiej poprawki do praw stanowych trafią w najbliższym czasie do legislatury następnych sześciu stanów.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)