W tureckich miastach trzęsienie rozerwało ziemię. Co z nich zostało według NASA?
NASA przygotowało mapę zniszczeń w miastach południowej Turcji. Jakie skutki ma trzęsienie ziemi o sile 7,8 stopni w skali Richtera?
Jak wyglądają tureckie miasta po trzęsieniu ziemi?
Mapy szkód zaprezentowane przez NASA przedstawiają miasta Türkoğlu, Kahramanmaraş, Nurdaği oraz ich okolice. Jest to jeden z najbardziej dotkniętych niedawnym trzęsieniem ziemi obszarów Turcji. 8 lutego br. znalazł się on w epicentrum głównego wstrząsu, który uderzył z siłą 7,8 stopnia w skali Richtera. Obszar ten doświadczył także potężnego wstrząsu wtórnego o sile 7,5 stopnia.
Jak czytać satelitarne mapy zniszczeń po trzęsieniu ziemi w Turcji?
Jak ogromna katastrofa miała miejsce w południowej Turcji dostrzeżemy, jeśli weźmiemy pod uwagę skalę. Każdy z pikseli ma w rzeczywistości około 30 metrów średnicy. Zestaw czterech oznacza teren porównywalny z powierzchnią boiska do piłki nożnej.
Czerwonym kolorem oznaczono rejony, które trzęsienie ziemi zniszczyło zupełnie. Należy spodziewać się tam poważnych uszkodzeń budynków, infrastruktury, a także drastycznych zmian w krajobrazie. Pomarańczowe i żółte piksele wyznaczają obszary o średnim zniszczeniu.
Jak powstała mapa zniszczeń po trzęsieniu ziemi Turcji?
Mapy zniszczeń w południowej Turcji zostały stworzone na podstawie analizy porównawczej danych zebranych przez radar PALSAR-2 z pokładu satelity ALOS-2. Pod uwagę brane były obserwacje z dnia 8 lutego 2023 (tuż po trzęsieniu ziemi) oraz dwóch lat wstecz. PALSAR-2 monitorował odpowiednie fragmenty tureckich miast w dniach 7. kwietnia 2021 i 6. kwietnia 2022.
Dane zostały dostarczone przez operatora satelity, którym jest JAXA (Japońska Agencja Kosmiczna). Analizą zajmowało się Earth Observatory of Singapore, NASA Jet Propulsion Laboratory oraz Caltech.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ekspert ostrzega. "Wszędzie powyżej schronisk sytuacja jest cały czas niebezpieczna"
Po co NASA tworzy mapy zniszczeń po trzęsieniu ziemi?
Trzęsienia ziemi, którego w ostatnich dniach doświadczyła Turcja i Syria, są jednym z powodów dla których utrzymujemy satelity w przestrzeni kosmicznej. Mapy tworzone na podstawie zbieranych przez nie danych są bowiem zdolne uratować ludzkie życie.
W dalszej kolejności dane satelitarne są przekazywane organizacjom planującym długoterminowe działania naprawcze oraz naukowcom. Pozaziemski monitoring sprzyja w ten sposób bezpieczeństwu na Ziemi.
Katarzyna Rutkowska, dziennikarka Wirtualnej Polski