W Szczecinie powstanie laboratorium do walki z cyberprzestępczością

W Szczecinie powstanie laboratorium do walki z cyberprzestępczością

W Szczecinie powstanie laboratorium do walki z cyberprzestępczością
Źródło zdjęć: © PAP
03.04.2012 14:19, aktualizacja: 03.04.2012 15:17

Laboratorium eliminujące zagrożenia systemów informatycznych i szkolące
specjalistów do walki z ryzykiem utraty danych z komputerów powstanie w Szczecinie. Ma rozpocząć swoją działalność w październiku 2013 r. Koszt całego projektu to ponad 1,7 mln zł.

We wtorek w Szczecinie zarząd województwa zachodniopomorskiego podpisał umowę na dofinansowanie Laboratorium Technologii Bezpieczeństwa Informatycznego, które powstanie w szkole wyższej Collegium Balticum. Projekt w 7. proc. finansowany będzie ze środków Unii Europejskiej (prawie milion złotych) oraz budżetu państwa (około 319 tys. zł). Reszta to wkład własny uczelni.

Jak powiedział szef zespołu autorów projektu Piotr Ostrowski bezpieczeństwo systemów informatycznych jest jednym z najważniejszych wyzwań badawczych, ściśle powiązanym z projektowaniem, zarządzaniem oraz utrzymaniem systemów informatycznych w ruchu. Poznanie zagrożeń oraz podatności systemów, umiejętność eliminowania ryzyka utraty danych zwiększa szanse w walce z próbami naruszania zabezpieczeń systemów informatycznych.

"Przeprowadzona analiza potrzeb różnych firm i jednostek organizacyjnych wskazuje na konieczność prowadzenia tego typu przedsięwzięcia" - powiedział wicemarszałek zachodniopomorski Andrzej Jakubowski.

"Potrzeby te wynikają głównie z wymagań określonych w ustawach: o ochronie danych osobowych, ochronie informacji niejawnych, informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz szeroko rozumianego bezpieczeństwa państwa i obywateli. W oczekiwania te wpisują się także rządowe plany elektronizacji gospodarki i administracji" - dodał Jakubowski.

Laboratorium ma zostać uruchomione w pierwszym semestrze roku akademickiego 2013/2014. Pracować mają w nim 24 osoby. Laboratorium służyć będzie celom badawczym i dydaktycznym. Zajmie się m.in. opracowywaniem metod analizy ryzyka usług elektronicznych w systemach sieciowych, również w internecie, ze szczególnym uwzględnieniem cyberprzestępstw, a także opracowywaniem mechanizmów przeciwdziałania im. Jednostka ma również stworzyć metody pozyskiwania dowodów oraz ich gromadzenia i przetwarzania na potrzeby postępowań sądowych.

Laboratorium ma służyć instytucjom naukowym, małym i średnim przedsiębiorstwom oraz instytucjom publicznym w całym kraju.

Będzie to jedyna tego typu placówka w Zachodniopomorskiem. W Polsce podobną dziedziną zajmuje się Instytut Systemów Informatycznych Wydziału Cybernetyki w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)