W Rosji powstanie wielkie centrum danych zasilane energią jądrową

W Rosji powstanie wielkie centrum danych zasilane energią jądrową
Źródło zdjęć: © IAEA Imagebank / CC

27.11.2015 16:04, aktual.: 27.11.2015 16:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W Rosji powstać ma centrum obliczeniowe tak duże, że trzeba będzie zasilać je energią z elektrowni atomowej.

Rosyjska firma Rosenergoatom, wchodząca w skład państwowego holdingu Atomenergoprom, planuje stworzyć największe w Rosji centrum danych. Budowa, która ma ruszyć jeszcze w 2015 roku, ma według wstępnych planów zaowocować powstaniem centrum, w którego wnętrzu stanie około 10 tysięcy szaf serwerowych. Całość ma pobierać 80 MW energii, która pochodzić będzie w całości z pobliskiej elektrowni atomowej.

Nowe centrum ma powstać w Udomli, mieście położonym w obwodzie twerskim, około 400 km na północny wschód od Moskwy. Zasilane będzie przez znajdującą się tam Elektrownię Jądrową Kalinin. Oczywiście nie będzie ono zużywało całej produkowanej tam energii w czterech blokach działającej od prawie 30 lat elektrowni wytwarzanych jest 4000 MW energii elektrycznej – ale i tak centrum będzie jednym z największych pojedynczych odbiorców prądu.

Rosjanie milczą na temat szczegółów innych niż rozmiary nowego centrum. Jest to zrozumiałe ponieważ dziesięć procent jego objętości już teraz zarezerwowane zostało na potrzeby „strategicznych działów gospodarki Federacji Rosyjskiej”. Pozostałe serwery mają być udostępniane klientom komercyjnym, strona rosyjska bardzo liczy na zachodnie korporacje IT takie jak Google czy Facebook, które na mocy przyjętego niedawno prawa zmuszone są do przechowywania danych dotyczących obywateli Rosji na jej terytorium.

Polecamy na stronach Giznet.pl: Google testuje strumieniowanie aplikacji

Źródło artykułu:Giznet.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)