W poniedziałek pierwsza aukcja monet NBP przez internet

W poniedziałek pierwsza aukcja monet NBP przez internet

W poniedziałek pierwsza aukcja monet NBP przez internet
11.01.2010 09:57

Pierwsza aukcja monet kolekcjonerskich Narodowego Banku Polskiego przez
internet rozpocznie się w poniedziałek o godz. 9.00. Tym samym NBP odchodzi od sprzedaży tych monet w kasach bankowych.

Jak poinformował PAP Sławomir Kabza z PR łódzkiego oddziału NBP pierwszymi monetami sprzedawanymi wg nowych zasad będą: moneta srebrna o nominale 1. zł oraz moneta złota o nominale 100 zł, poświęcone 65. rocznicy oswobodzenia KL Auschwitz-Birkenau.

Dodał, że odejście od sprzedaży monet kolekcjonerskich w kasach bankowych oznacza, iż miłośnicy numizmatyki zainteresowane kupnem monet będą musieli zarejestrować się w systemie "Kolekcjoner" na stronie www.kolekcjoner.nbp.pl i wziąć udział w aukcji.

Obraz
© (fot. sxc.hu)

W licytacji będą mogli uczestniczyć indywidualni kolekcjonerzy oraz firmy - zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Warunkiem udziału w aukcji będzie zarejestrowanie konta i aktywowanie go. Dla klientów z zagranicy przygotowany został serwis w języku angielskim.

Aukcja będzie trwała trzy dni. W tym czasie każdy uprawniony użytkownik będzie mógł złożyć do pięciu ofert, obejmujących liczbę monet lub banknotów oraz ich proponowaną cenę. Po zakończeniu aukcji system przeanalizuje wszystkie oferty i na ich podstawie ustali ostateczną cenę sprzedaży monet lub banknotów kolekcjonerskich.

Monety uzyskane na aukcji będzie można w oddziale okręgowym NBP. Wtedy też będzie można zapłacić za monety. Firmy będą płacić przelewem. Planowana cena wywoławcza pierwszych licytowanych monet wynosi: dla srebrnej dziesięciozłotówki - 6. zł, a dla złotej stuzłotówki - 1142 zł.

Kabza przypomniał jednocześnie, że monety obiegowe, których emisja zwykle towarzyszyła emisji monet kolekcjonerskich będzie prowadzona nadal w kasach bankowych NBP.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)