W Polsce widziano go 3 razy. Gigant An-225 Mrija znowu pojawi się nad naszymi głowami

W Polsce widziano go 3 razy. Gigant An‑225 Mrija znowu pojawi się nad naszymi głowami

An-225 Mrija  pojawi się w Polsce
An-225 Mrija pojawi się w Polsce
Źródło zdjęć: © Domena publiczna | Myroslav Kaplun Photogrphy
Karolina Modzelewska
08.11.2021 16:07, aktualizacja: 24.02.2022 16:07

Kilka dni temu serwis Korso Kolbuszowskie informował o planowanej na 8 listopada wizycie samolotu An-225 Mrija w Polsce. Gigant transportujący towar dla rzeszowskich firm miał wylądować na lotnisku w Jasionce. Przylot największego i najcięższego samolotu w historii został jednak opóźniony.

O przylocie imponującej maszyny An-225 Mrija, serwis Korso Kolbuszowskie dowiedział się z nieoficjalnych źródeł. Jak ustalili jego dziennikarze, samolot miał przylecieć z Chin z towarem dla firm z powiatu rzeszowskiego i wylądować na lotnisku w Jasionce w poniedziałek, 8 listopada. Jego przylot opóźni się jednak o kilka dni, co potwierdziło lotnisko w Jesionce.

An-225 Mrija po raz kolejny pojawi się w Polsce

- Nie mamy konkretnych informacji, kiedy będzie. My też tego nie wiemy. Nie chcemy nikogo wprowadzać w błąd. Dzisiaj na pewno nie przyleci – przekazała administracja lotniska lokalnemu serwisowi.

Korso Kolbuszowskie przekazało, że nowy termin lądowania giganta An-225 Mrija to najprawdopodobniej czwartek, 11 listopada, a opóźnienie ma związek z zamknięciem kazachstańskiego portu Ałmaty z powodu niekorzystnych warunków pogodowych.

Samolot An-225 Mrija do tej pory odwiedził Polskę 3 razy. Jego ostatnia wizyta w naszym kraju odbyła się 14 kwietnia 2020 roku w ramach operacji #CargoDlaPolski. Maszyna wylądowała wówczas na Lotnisku Chopina w Warszawie. Na jego pokładzie znajdowały się środki do walki z koronawirusem. Wcześniejsze wizyty miały miejsce 14 sierpnia 2003 roku na lotnisku Ławica w Poznaniu oraz 3 marca 2005 roku na lotnisku w Pyrzowicach.

Imponujący gigant An-225 Mrija

Przylot An-225 Mrija zawsze budzi ogromne emocje wśród fanów lotnictwa. Jest to największy obecnie używany i najcięższy w historii lotnictwa samolot. Istnieje tylko jeden taki egzemplarz. Biuro konstrukcyjne Antonow (skąd pochodzi maszyna), nie ukończyło budowy drugiego samolotu.

An-225 Mrija został wyposażony w sześć dwuprzepływowych silników odrzutowych Łotariew D-18T. Rozpiętość jego skrzydeł wynosi 88,4 m, długość 84 m, a wysokość 18,1 m. Pierwszy oblot maszyny produkcji radzieckiej odbył się w grudniu 1988 roku. Od 2001 roku An-225 Mrija jest wykorzystywany komercyjnie przez ukraińskie linie Antonov Airlines. Służy przede wszystkim do transportu ciężkich ładunków, takich jak np. środki do walki z koronawirusem, śmigłowce, elementy konstrukcyjne itp.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (222)