W Petersburgu zwodowano korwetę projektu 20385. Okręt został zniszczony przez pożar

Rosja stara się stopniowo modernizować swoją flotę. Jednym z nowych typów okrętów są korwety projektu 20385 (typ Griemiaszczij). Pierwszą z nich zwodowano w 2020, a wodowanie kolejnej - o nazwie Prowornyj - odbyło się w czerwcu tego roku w Petersburgu. Co to za okręt i jakie są jego możliwości?

Pierwsza z korwet projektu 20385 - Griemiaszczij
Pierwsza z korwet projektu 20385 - Griemiaszczij
Źródło zdjęć: © Mil.ru
Łukasz Michalik

19.06.2024 20:29

O wodowaniu nowego okrętu poinformowała służba prasowa rosyjskiego Ministerstwa Obrony Narodowej. Korweta Prowornyj została zwodowana i zacumowana w miejkscu, gdzie będą kontynuowane prace wykończeniowe i wyposażeniowe.

Warto przypomnieć, że w grudniu 2023 roku na budowanym, rosyjskim okręcie wybuchł pożar. Korweta Prowornyj była już wówczas bliska ukończenia, a obecność na pokładzie systemów uzbrojenia (choć bez amunicji) sprawiła, że pożar miał bardzo gwałtowny przebieg i był trudny do opanowania.

Sytuację skomplikowała wówczas obecność na i pod pokładem licznych butli z gazem, używanym podczas prac spawalniczych. Okręt został zniszczony tak poważnie, że rozważano jego złomowanie, ale ostatecznie zdecydowano się na wyremontowanie wypalonego kadłuba.

Korwety projektu 20385

Efektem prac jest nowa korweta, przeznaczona dla Floty Oceanu Spokojnego. Korweta Prowornyj reprezentuje projekt 20385, będący rozwinięciem nieco starszego projektu 20380. Rosja planuje wybudowanie sześciu jednostek tego typu.

Korweta Prowornyj w stoczni
Korweta Prowornyj w stoczni© Mil.ru

Choć ze względu na wyporność rzędu 2,5 tys. ton okręty tego typu są klasyfikowane jako korwety, z uwagi na przenoszone sensory i uzbrojenie, w NATO są uważane za odpowiednik fregat. Okręty tego typu mają 106 metrów długości i 13 szerokości i mają na pokładzie m.in. radar AESA typu Zasłon.

Poza 100-mm armatą i dwoma 30-mm systemami CIWS AK-630M, są uzbrojone w dwie wyrzutnie torped, a także jedną 8-komorową wyrzutnię VLS, z której mogą być wystrzeliwane pociski Kalibr, Oniks czy Cyrkon. Druga, 16-komorowa wyrzutnia VLS jest przeznaczona na pociski przeciwlotnicze systemu S-350.

Łukasz Michalik, dziennikarz Wirtualnej Polski

Wybrane dla Ciebie
Wyłączono komentarze

Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli. Dlatego, w poczuciu odpowiedzialności za ochronę przed dezinformacją, zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski