W Hiszpanii jest więcej świń niż ludzi. Duża w tym zasługa Chińczyków

W Hiszpanii jest więcej świń niż ludzi. Duża w tym zasługa Chińczyków

W Hiszpanii jest więcej świń niż ludzi. Duża w tym zasługa Chińczyków
Źródło zdjęć: © Pixabay.com
Adam Bednarek
22.08.2018 07:50

To pierwszy taki przypadek w historii. Dla środowiska to olbrzymi problem, nie tylko ze względu na gazy cieplarniane. Świnie już zużywają więcej wody niż mieszkańcy kilku hiszpańskich miast razem wzięci.

Z danych hiszpańskiego Ministerstwa Środowiska wynika, że pogłowie świń przekroczyło 50 mln - pisze portal pb.pl. To oznacza, że liczba świń jest już o 3,5 mln większa niż liczba mieszkańców kraju.

W Hiszpanii tak duża hodowla świń wiąże się z olbrzymim zainteresowaniem na mięso ze strony Chin. Jedynie 25 proc. hiszpańskiej wieprzowiny zostało w kraju. Hiszpanie w ubiegłym roku wyprodukowali 4,3 mln ton mięsa.

Dla środowiska to olbrzymi problem. Hodowle zwierząt to w Hiszpanii największy producent gazów cieplarnianych, zaraz po transporcie, produkcji energii i przemyśle. Na tym się jednak problemy nie kończą.

Świnie potrzebują 15 litrów wody dziennie, czyli zużywają jej więcej, niż Sewilla, Alicante i Saragossa razem wzięte.

W Polsce może zdarzyć się podobny przypadek, choć na szczęście na nieco mniejszą skalę. W liczącej około 150 mieszkańców wsi Przyborowo toczy się wojna o planowaną chlewnię. Miałaby ona powstać w samym centrum miejscowości i mieścić między 3 a 3,5 tys. sztuk trzody. Czyli byłoby w niej ponad 20 razy więcej świń niż zamieszkałych tam ludzi. Gdyby mieszkańcom przeszkadzał zapach, już wiedzą, które europejskie państwo powinni omijać szerokim łukiem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)