Vista oparła się atakom przez lukę w .ani

Vista oparła się atakom przez lukę w .ani

25.04.2007 16:00, aktual.: 26.04.2007 10:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

System Windows Vista pozytywnie zaliczył swój pierwszy "test ogniowy" - oświadczył podczas konferencji InfoSecurity Europe Mikko Hypponen, specjalista z firmy F-Secure. Następca Windows XP skutecznie odparł ataki exploitów, które próbowały infekować system poprzez wykrytą na początku kwietnia lukę w Windows, związaną z obsługą plików animowanych kursorów ( .ani ).

Według Hypponena, co najmniej 2 exploity, które pojawiły się w Sieci po ujawnieniu luki związanej z plikami .ani, były przygotowane z myślą o atakowaniu systemu Windows Vista. Usiłowały one obejść zastosowaną w Viście technologię ASLR ( Address Space Load Randomization ), która utrudnia złośliwemu oprogramowaniu zlokalizowanie i wykorzystanie funkcji systemu ( w trakcie rozruchu Visty ASLR losowo przypisuje biblioteki DLL, pliki EXE i inne wykonywalne do jednej z 256 lokacji w pamięci ). Żadnemu z nich się to jednak nie udało - w żadnym przypadku system nie został zainfekowany.

Przedstawiciel F-Secure ostrzegł jednak, iż z czasem na pewno pojawią się nowe, skuteczne metody atakowania Visty - w tej chwili ich nie ma, ponieważ system ten nie zdobył jeszcze większej popularności. _ "Skoro dostawcy oprogramowania zabezpieczającego byli w stanie dostosować swoje aplikacje tak, by działały w Viście mimo ograniczeń zastosowanych w tym systemie, to z pewnością zdołają to zrobić także autorzy wirusów" _ - powiedział Mikko Hypponen.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także