Virgin Orbit z pierwszą porażką. Eksperyment Richarda Bransona zakończony fiaskiem

Virgin Orbit z pierwszą porażką. Eksperyment Richarda Bransona zakończony fiaskiem

Virgin Orbit z pierwszą porażką. Eksperyment Richarda Bransona zakończony fiaskiem
Źródło zdjęć: © YouTube.com
28.05.2020 10:40

Virgin Orbit, firma należąca do miliardera Richarda Bransona nie może mieć powodów do zadowolenia. Ich eksperyment polegający na wystrzeleniu rakiety LauncherOne w kosmos zakończył się niepowodzeniem. Misja wkrótce ma zostać powtórzona.

Virgin Orbit, czyli firma należąca do brytyjskiego miliardera Richarda Bransona zapowiadała umieszczenie na orbicie okołoziemskiej swojej rakiety LauncherOne. Start misji miał być bardzo nietypowy, gdyż pojazd kosmiczny miał zostać wystrzelony z Boeinga 747.

Samolot nazwany Cosmic Girl był specjalnie przygotowany do tego przedsięwzięcia. Maszyna wystartowała z bazy lotniczej i kosmodromu Mojave, a następnie wzniosła się na wysokość 9 kilometrów. Podczas próby nad Oceanem Spokojnym, w pobliżu wybrzeży Kalifornii, rakieta udanie oddzieliła się od samolotu i odpaliła silnik, by wzbić się z ładunkiem w przestrzeń kosmiczną.

Niestety, lot testowy zakończył się fiaskiem. Tuż po odpaleniu silników wystąpiły problemy techniczne, które uniemożliwiły kontynuowanie misji. Na szczęście samolot powrócił bezpiecznie do bazy. - Dowiemy się więcej kiedy nasi inżynierowie przeanalizują górę danych, jakie zebraliśmy. Osiągnęliśmy dzisiaj wiele celów, które sobie wyznaczyliśmy, chociaż być może nie wszystkie. Dokonaliśmy jednak wielkiego kroku. Nasza następna rakieta już czeka i kolejna próba zostanie podjęta wkrótce - oświadczają przedstawiciele firmy cytowani przez Polską Agencję Prasową.

Celem firmy Bransona jest dostarczanie niedużych satelitów w kosmos. Nośność rakiety wynosi 300-500 kilogramów i jest mniejsza od konkurencyjnej rakiety Falcon 9, należącej do firmy SpaceX, której właścicielem jest miliarder Elon Musk. Warto zaznaczyć, że na pokładzie pojazdu kosmicznego LauncherOne mają być przewożone nanosatelity, które są wytwarzane w Polsce.

Odmienny sposób wysyłania satelitów na okołoziemską orbitę ma na celu zredukowanie kosztów każdej tego typu operacji nawet do 12 milionów dolarów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (71)