Używasz Windows i pendrive'a - masz problem

Używasz Windows i pendrive'a - masz problem
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

20.07.2010 10:51, aktual.: 20.07.2010 11:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rootkit W32/Stuxnet-B wykorzystuje lukę Windows w obsłudze plików skrótu .LNK, która pozwala na automatyczny rozruch niebezpiecznego kodu w przypadku, gdy przeglądamy pamięć USB z poziomu Eksploratora Windows. Rootkit instaluje się bez wiedzy użytkownika i sprytnie maskuje swoją obecność.

Rootkit W32/Stuxnet-B *wykorzystuje lukę Windows w obsłudze plików skrótu .LNK, która pozwala na automatyczny rozruch niebezpiecznego kodu w przypadku, gdy przeglądamy pamięć USB z poziomu Eksploratora Windows. Rootkit instaluje się bez wiedzy użytkownika i sprytnie maskuje swoją obecność.*

"Zagrożenia takie jak doskonale znany już robak Conficker, w przeszłości rozprzestrzeniały się bardzo skutecznie za pośrednictwem USB, ale po części zostały zneutralizowane poprzez wyłączenie funkcji autoodtwarzania. Istnieje ryzyko, że więcej szkodliwego oprogramowania wykorzysta lukę odnalezioną przez twórców rootkita Stuxnet", wyjaśnił Graham Cluley, starszy konsultant ds. technologii w Sophos. "Luka jest wciąż analizowana przez specjalistów z branży security, ale pojawiają się bardzo niepokojące sygnały, że złośliwy kod może zainfekować dane specyficzne dla systemów SCADA Siemens - oprogramowania sterującego krytyczną infrastrukturą krajową."

Jak to działa dobrze obrazuje wideo stworzone przez firmę Sophos:

Co ciekawe, podejrzane pliki sterownika posiadały podpis cyfrowy Realtek Semiconductor Corp, znanego dostawcy sprzętu komputerowego.

"Ważne jest, aby nie przesadzić z reakcją na to zagrożenie, jako że exploit został niedawno wykryty, a specjaliści od bezpieczeństwa nie ustalili jeszcze ryzyka dla systemów SCADA. Ale sam fakt, że systemy SCADA są w ogóle zaangażowane oznacza, że każdy będzie przyglądał się sprawie z bliska. Oczy będą też skierowane w kierunku firmy Microsoft, aby zobaczyć, jaka będzie reakcja na to, co wydaje się być kolejną luką w ich kodzie, którą sprytnie wykorzystali hakerzy."

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (55)