Użytkowniku - bądź piękny i zdrowy

Użytkowniku - bądź piękny i zdrowy

Użytkowniku - bądź piękny i zdrowy
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
03.11.2008 13:30, aktualizacja: 03.11.2008 14:26

W powszechnym mniemaniu nadmierne wykorzystywanie komputerów wpływa na wzrost liczby użytkowników garbatych, niedowidzących lub z niedowładem nadgarstka. Nie sposób bowiem polemizować z twierdzeniem, że nałogowe przesiadywanie przed ekranem komputera nikomu nie wyjdzie na zdrowie. W czasach gdy monitory były jeszcze monochromatyczne, popularny dowcip głosił, że zielony odcień twarzy użytkownika jest objawem długotrwałego siedzenia przed komputerem. Na szczęście, odpowiednie oprogramowanie pomoże nam zadbać zarówno o zdrowie, jak i urodę.

Jeśli siedząc przy komputerze potrafisz zapomnieć o bożym świecie, warto pomyśleć o aplikacji, która przypomni ci o konieczności zrobienia krótkiej przerwy. _ Break Reminder _ to prosty program, który zasygnalizuje nam, że nadszedł czas oderwać się na chwile od maszyny. Czas pracy i częstotliwość przerw określane są oczywiście przez użytkownika.

Obraz
© Break Time - czas na przerwę (fot. IDG)

_ BreakTime _ działa na identycznej zasadzie, jednak został wyposażony w parę dodatkowych opcji. Na podstawie czasu pozostałego do kolejnej przerwy oblicza on nasze zmęczenie, a po nadejściu czasu na odpoczynek odtworzy wybrany utwór muzyczny. Każdy, kto kiedykolwiek odwrócił wzrok od monitora i stwierdził ze zdumieniem, że zegarek wskazuje szóstą rano, doceni zalety takich niewielkich aplikacji.

Wzrok

Dłuższe posiedzenia przed komputerem często kończą się podrażnieniem wzroku. Aby się uchronić przed łzawieniem i pieczeniem oczu można się zaopatrzyć w programu rodzaju _ AntiEye-Strain _, lub _ EyeCare Reminder _. Działają one na podobnej zasadzie jak poprzednie, czyli przypominają nam o zrobieniu krótkiej przerwy. Dodatkowo jednak zaproponują nam proste ćwiczenia w rodzaju odwrócenia wzroku od monitora i kilkukrotnego mrugnięcia, bądź też spoglądania przez jakiś czas na odległy obiekt. Proste, pomocne i może zapobiec postępowi wady wzroku.

Obraz
© Test Ishihary - jeśli na obrazku nie widzisz cyfry, prawdopodobnie masz problem z rozróżnianiem kolorów (fot. IDG)

W Internecie można się natknąć na strony i programy, dzięki którym możemy przetestować wzrok, ale ich przydatność często jest dyskusyjna. Na pewno jednak możemy przejrzeć tablice pseudoizochromatyczne Ishihary, używane przez okulistów do sprawdzenia zdolności rozróżniania barwy zielonej i czerwonej. Słuch

By odizolować się od otoczenia użytkownicy komputerów często korzystają z zestawów słuchawkowych. Oprócz plusów takiego rozwiązania, są też liczne minusy - głośne słuchanie muzyki za pomocą słuchawek, wyjątkowo brutalnie doświadcza nasz delikatny narząd słuchu. Jeśli zależy nam, aby wspomniany narząd pozostał w dobrej formie, możemy monitorować jego sprawność. Służą do tego aplikacje, takie jak _ Home Audiometer _, bądź nasz rodzimy _ Audiometr _. Oba programy działają na identycznej zasadzie, czyli na przeprowadzeniu testu audiometrii. Jest to podstawowe badanie wykorzystywane przy diagnozowaniu chorób słuchu.

Obraz
© Audiometr w działaniu (fot. IDG)

Dzięki takiemu testowi ustalimy próg słyszalności dźwięków. Jeśli przy kolejnym badaniu nasza zdolność słyszenia spadnie, może to oznaczać uszkodzenie lub chorobę słuchu. Ciekawym eksperymentem może być porównanie pomiarów przed i po słuchaniu głośnej muzyki. Nic nie stoi także na przeszkodzie, by porównywać wyniki kilku osób. Można je prezentować w skali bezwzględnej, bądź do wybranego poziomu odniesienia. Na początku niezbędna jest kalibracja programu, czyli określenie domyślnych ustawień głośności. Pomiar przeprowadzany jest oddzielnie dla prawego i lewego ucha. Program generuje dźwięki o określonej częstotliwości zwiększając poziom decybeli. Gdy uda nam się usłyszeć dany dźwięk, wciskamy przycisk i przechodzimy do dźwięku o innej częstotliwości.

Obraz
© Prezentacja pomiarów w programie Audiometr (fot. IDG)

Aby testowany osobnik nie sugerował się wskazaniami programu, zaleca się zamknięcie oczu podczas pomiarów. Oczywiście istotnym czynnikiem jest to, aby odizolować się od dźwięków pochodzących z zewnątrz.

Ćwiczenia

Ciągła praca przy komputerze, powoli, ale nieuchronnie zamienia nasz kręgosłup w znak zapytania. Można się przed tym chronić kupując ergonomiczne krzesła i stosując się do zasad komputerowego BHP, ale nic nie zastąpi uprawiania sportu. Rzecz oczywista, żaden komputer do ruchu nas nie zmusi, ale może o nim przypomnieć, a nawet zaproponować konkretne ćwiczenia. Kolejnym przykładem wyspecjalizowanego "przypominacza" jest _ ErgoSense _. Program monitoruje czas pracy przy komputerze i w określonym momencie przypomina o ćwiczeniach.

Obraz
© ErgoSense i wirtualna trenerka (fot. IDG)

Aplikacja wyświetla trójwymiarową postać (możemy wybrać jej płeć i kolor skóry), która zaprezentuje nam zestaw ćwiczeń. Jeśli uprawiasz jakieś sporty, w sieci znajdziesz wiele programów które pozwolą ci zaplanować zajęcia ruchowe, a także gromadzić dane na ich temat. Nieskomplikowana aplikacja o nazwie _ Fitness Log _ pomoże ci systematycznie gromadzić dane na przykład na temat przebytych dystansów, czasu biegu/przejazdu i przeglądać je w różnych ujęciach czasowych.

Właściwe żywienie

Wiele osób spędzających długie godziny przy komputerze odżywia się nieprawidłowo i często ma problemy z nadwagą. Praca w pozycji siedzącej nigdy nie sprzyja szczupłej sylwetce. Na szczęście, istnieją programy do kontroli posiłków i ich komponowania, czego najlepszym przykładem jest polska aplikacja _ Mój Komputerowy Dietetyk _. To znakomite narzędzie dla wszystkich stosujących diety oparte na kontroli zawartości w posiłkach białka, tłuszczu, węglowodanów, kalorii, indeksu glikemicznego i wymienników węglowodanów. Sportowcy, osoby stosujące diety lecznicze, jak i po prostu ci spoglądający z niedowierzaniem na własne odbicie w lustrze, z pewnością docenią jego funkcjonalność.

Obraz
© Mój komputerowy dietetyk - koniec z obżarstwem (fot. IDG)

Aplikacja umożliwia nam także rejestrację aktywności fizycznej, kontrolę bilansu energetycznego oraz dostęp do kalendarza z opcją rejestracji wagi ciała. Wraz z programem dostarczana jest lista prawie tysiąca artykułów spożywczych, którą można dowolnie uzupełniać. _ Mój Komputerowy Dietetyk _ umożliwia określenie ograniczenia dziennego spożycia oraz przeglądania historii żywienia. Lekarza-dietetyka z krwi i kości program z pewnością nie zastąpi, ale na pewno będzie pomocny przed czy po konsultacji z takim specjalistą.

Pamięć

Zdrowie to nie tylko sprawne ciało, ale także i umysł. Jeśli zauważyłeś, że w wyniku długotrwałego koczowania przy biurku z trudem przypominasz sobie miano swojej "drugiej połowy" , warto nieco popracować nad pracą mózgu. W sieci łatwo znajdziesz programy, które oferują ćwiczenia zawierające techniki i systemy doskonalenia pamięci. Przykładem niech będzie program o swojskiej i wiele mówiącej nazwie _ Pamięć _.

Obraz
© Pamięć - program z serii Akademia Umysłu (fot. IDG)

Aplikacja zawiera ćwiczenia, które mogą zwiększyć zdolność zapamiętywania zarówno tekstów, znaków, liczb, obrazów czy scenek sytuacyjnych. Nic tylko wybrać poziom trudności i zacząć tresować rozleniwione komórki mózgowe, tak, by lepiej zapamiętywały numery telefonów, nazwiska i twarze, treść gazet, czy terminy spotkań.

Koncentracja

Jeśli próbując skoncentrować się na pracy, co pięć minut sprawdzasz mechanicznie pocztę i wpisy na Naszej Klasie, oznacza, że musisz pozbyć się problemów z koncentracją i podzielnością uwagi. Rodzimy program _ Postrzeganie _ zawiera różne ćwiczenia, które mogą pomóc w uporaniu się z tą niedogodnością. Nałogi

Nałogi mogą być przyjemne, ale jeszcze częściej są przyczyną kłopotów. W przypadku uzależnienia od nikotyny pomocnym może się okazać program, o wszystko mówiącej nazwie _ Nie pal _. Będzie on nas wspierał przy rzuceniu tego paskudnego nałogu. Pomysł programistów opiera się na teorii rytmu palacza, w którym oprócz typowego uzależnienia od nikotyny, w grę wchodzą nawyki sięgania po papierosa w określonych momentach - podczas picia kawy, czy też po posiłku. Użytkownik deklaruje w programie określone parametry, na podstawie których tworzony jest plan, dzięki któremu mamy szansę na wyzwolenie się z nałogu, lub przynajmniej jego ograniczenia.

Obraz
© Nie pal - indywidualny plan kuracji antynikotynowej (fot. IDG)

Jeśli chodzi o napoje procentowe, program o nazwie _ Promile Qt _ pomoże nam wyliczyć stężenie alkoholu we krwi, w zależności od czasu jaki minął od jego spożycia. Dzięki temu mamy szansę uświadomienia sobie, jak długo nasz organizm pozbywa się alkoholu. W konsekwencji będziemy mogli na przykład zaplanować podróż samochodem po imprezie. Oczywiście na obliczeniach programu nie można polegać stuprocentowo, są one oparte wyłącznie na algorytmach matematycznych, więc ich wyniki mogą w znaczny sposób odbiegać od rzeczywistości. Tym niemniej, jeśli ktoś chce sprawdzić, ile może dziś wypić, by wytrzeźwieć do jutra rana, może przeprowadzić taką symulację.

Fryzura

Nic nie stoi na przeszkodzie by sprawdzić jak będziesz wyglądać w różnych fryzurach. Liczne portale i programy jak _ Maggi - Hairstyles & Cosmetics _, czy _ Hair Pro 2008 _ umożliwiają wykorzystanie zdjęcia własnej twarzy jako modela fryzjerskiego.

Obraz
© Hair Style 2008 - wirtualny fryzjer (fot. IDG)

I want to believe

Jeśli wierzycie w niestandardowe sposoby radzenia sobie z odchudzaniem czy rzuceniem nałogu możecie spróbować hipnozy. Program _ Neuro Hypnosis _ wykorzystuje techniki przekazu podprogowego oraz stymulacji dźwiękami o niskich częstotliwościach. Obsługa aplikacji jest banalnie prosta. Po prostu w okienku wpisujemy frazę która ma nas zmotywować do działania ( na przykład: nie będę kupować w promocji kilogramowej czekolady ), ustalamy parametry dźwięku i oddajemy się relaksacji.

Jak widać na powyższych przykładach, komputer może nam służyć pomocą, zarówno w sprawach zdrowotnych, jak i dotyczących naszej urody. Pamiętajmy jednak, że nic nie zastąpi porannej "przebieżki" czy ćwiczeń. Programom, nawet pomocnym, nie wolno też do końca ufać, a w razie jakichkolwiek problemów konsultować się z lekarzem.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)