Użytkownicy Facebook szczególnie narażeni na atak cyber-przestępców

Użytkownicy Facebook szczególnie narażeni na atak cyber-przestępców

06.12.2008 15:07, aktual.: 08.12.2008 10:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Użytkownicy serwisów Facebook i MySpace są szczególnie narażeni na nowego wirusa o nazwie "Koobface". W prosty sposób instaluje się on na komputerze zmieniając go w "zombi" do rozsyłania spamu. Specjaliści z Kaspersky Lab twierdzą, że "robaki zmieniają komputery w zombie i przyłączają je do sieci typu botnet".

Użytkownicy dóch popularnych portali społecznościowych ( Facebook i MySpace ) mogą otrzymać wiadomość e-mail rzekomo od jednego ze znajomych z zaproszeniem do obejrzenia wideo. Po kliknięciu adresu URL pojawia się informacja z prośbą o zaktualizowanie Flash Player, bez którego film wideo nie mógł być wyświetlany.

Wirus jest zamaskowany pod nazwą pliku "flash_player.exe". Specjaliści z Kaspersky Lab, który tworzą oprogramowanie antywirusowe i obecnie ściśle współpracują z firmą Facebook, twierdzą że "robaki zmieniają komputer w zombie używane do rozsyłania spamu".

Serwis McAfee Security wyjaśnia, że kiedy "Koobface" infekuje komputer, to monituje pobranie usługi o nazwie Menedżer kont zabezpieczeń( SamSs ), która uruchamia się przy rozpoczęciu działalności. SamSs następnie przejmuje wszystkie proxy HTTP, kradnie wyniki popularnych wyszukiwarek i przekazuje do mniej znanych witryn.

Fałszywe wiadomości można rozpoznać po tytule. Kaspersky wymienia niektóre z nich:

_ Paris Hilton Tosses Dwarf On The Street Examiners Caught Downloading Grades From The Internet; You must see it!!! My friend catched you on hidden cam Is it really celebrity? Funny Moments _

Facebook opublikował instrukcje jak pozbyć się wirusa "Koobface". W tym celu należy uruchomić na komputerze program antywirusowy, a następnie zmienić swoje hasło w serwisie.

Atak na najbardziej popularny serwis społecznościowy i jej 120 milionów użytkowników ma miejsce kilka tygodni po tym jak Facebook wygrał 873 milionów dolarów odszkodowania. Hakerzy włamali się na konta użytkowników serwisu, aby rozpowszechniać z nich spam.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także