Uzbrojeni przestępcy przejęli ciężarówkę pełną materiałów radioaktywnych. Są śmiertelnie niebezpieczne
Jak donosi "The Independent" uzbrojeni przestępcy przejęli ciężarówkę przewożącą wysoce radioaktywne materiały. Do zdarzenia doszło w środkowym Meksyku. Władze ostrzegają, że kontakt z materiałami może "okazać się śmiertelny".
12.04.2021 19:47
Władze Meksyku przekazały, że ciężarówka została skradziona z miasta Teoloyucan (położonego zaledwie 45 km od Mexico City) podczas napadu zbrojnego we wczesnych godzinach porannych, w niedzielę 11 kwietnia. Narodowe agencje bezpieczeństwa z kolei ostrzegają, że pojazd przewoził projektor promieniowania gamma QSA Delta 800, który jest niezwykle niebezpieczny i może dostarczyć śmiertelną dawkę promieniowania każdemu, kto wejdzie z nim w bezpośredni kontakt.
Materiały radioaktywne trafiły w ręce przestępców
Według "The Independent" projektor był sprzętem wykorzystywanym podczas inspekcji przemysłowych. Zawierał w sobie radioaktywne izotopy irydu-192, selenu-75 i iterbu-169, które są niezwykle cenne z punktu widzenia przestępców. Władze obawiają się, że pozyskane materiały mogą zostać wykorzystane do zbudowania tzw. brudnej bomby.
Brudna bomba to konstrukcja łącząca w sobie klasyczne materiały wybuchowe i substancje radioaktywne np. wspomniane izotopy irydu-192, selenu-75 czy iterbu-169. Celem jej użycia jest promieniotwórcze skażenie jak największego obszaru.
"Jeśli materiał radioaktywny zostanie wyciągnięty z pojemnika, zostanie przeniesiony lub wejdzie w bezpośredni kontakt z osobami, które go obsługują, w ciągu kilku minut może dojść do trwałych obrażeń" – można przeczytać w komunikacie wydanym przez Komisję ds. Bezpieczeństwa Jądrowego i Ochrony, cytowanym na łamach "The Independent".
Już wcześniej pisaliśmy o potencjalnych konsekwencjach dostania się radioaktywnych materiałów w niepowołane ręce. Przedstawiony incydent dotyczył brazylijskiej metropolii – Goiânii, w której dwóch złomiarzy znalazło radioaktywny ładunek. Jest to najbardziej tragiczny przykład skażenia, spowodowanego przez tzw. osierocone źródło (orphan source). Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.