Uwięzieni w kosmosie. NASA rozważa różne scenariusze

Przylot Boeing Starliner do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
Przylot Boeing Starliner do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
Źródło zdjęć: © NASA | Bob Hines, NASA
oprac. NGA

07.08.2024 18:54, aktual.: 07.08.2024 20:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dwoje astronautów NASA, Sunita Williams i Barry Wilmore, znajduje się obecnie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) z powodu szeregu awarii technicznych kapsuły Starliner firmy Boeing. Temat ich powrotu na Ziemię poruszono podczas środowej konferencji NASA.

Z powodu problemów technicznych kapsuły Starliner firmy Boeing, załoga musiała pozostać w kosmosie przez ponad miesiąc. NASA przez długi czas nie informowała, kiedy dokładnie Williams i Wilmore wrócą na Ziemię.

Astronauci zostali uwięzieni w kosmosie przez uszkodzenia, które wystąpiło podczas zbliżania się kapsuły do stacji kosmicznej. Doszło wtedy m.in. do wycieku helu oraz awarii pięciu z 28 silników, za co odpowiedzialne mają być uszkodzone uszczelki.

NASA rozważa różne opcje powrotu

Agencja wyjaśnia, że obecnie brane są pod uwagę "różne opcje powrotu". Podczas telekonferencji z dnia 7 sierpnia br. potwierdzono, że gdyby statek Crew-9 należący do SpaceX okazał się potrzebny do powrotu załogi Starliner, Williams i Wilmore powrócą nim na Ziemię w lutym 2025 r. Nie podjęto jeszcze ostatecznych decyzji dotyczących tego, jak dokładnie uwięziona w kosmosie załoga wróci na Ziemię i kiedy to nastąpi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jednocześnie z uwagi na możliwość wykorzystania statku Crew-9 do przetransportowania załogi Starlinera, opóźniono misję SpaceX. Start Crew-9 odbędzie się nie wcześniej niż 24 września. Korekta harmonogramu lotu ma sprawić, że inżynierowie NASA i Boeinga będą mieć więcej czasu na rozpoznanie wszystkich problemów Starlinera i ich rozwiązanie.

Ken Bowersox z NASA opowiedział, że to "nowa sytuacja, ale agencja ma wiele opcji". Zaznaczył przy tym, że nie ma potrzeby ściągania na Ziemię załogi za pomocą Starlinera. - Możemy ściągnąć załogę innym pojazdem - mówił. Jedną z opcji, poza Crew-9 SpaceX, jest również rosyjski Sojuz.

Wpływ awarii na załogę ISS

Astronauci Sunita Williams i Barry Wilmore, mimo trudnych warunków, starają się zachować optymizm. - Dokładamy wszelkich starań, aby utrzymać morale i efektywność podczas tej nieoczekiwanej sytuacji - powiedziała Williams w jednym z wywiadów. Opóźnienia w powrocie na Ziemię stanowią dodatkowe wyzwanie nie tylko pod względem technicznym, ale również psychologicznym.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Konferencja NASA z dn. 7 sierpnia 2024

W trakcie przedłużającego się pobytu na ISS, załoga zaangażowała się w szereg badań naukowych oraz codziennych czynności niezbędnych do utrzymania stacji w dobrym stanie technicznym. Dzięki temu utrzymują aktywność i koncentrację, co jest kluczowe w trudnych warunkach przestrzeni kosmicznej.

Działania inżynierów i techników koncentrują się obecnie na zidentyfikowaniu przyczyn awarii oraz wprowadzeniu niezbędnych napraw. Kolejne kroki obejmują szczegółowe testy wszystkich systemów kapsuły, aby zapewnić, że podobne problemy nie wystąpią w przyszłości. NASA planuje również podejmowanie dodatkowych kroków, takich jak wprowadzenie bardziej rygorystycznych protokołów kontrolnych dla przyszłych misji.

Awaria Stalinera dostarcza cennych lekcji

NASA zorganizowała kilka konferencji prasowych, na których przedstawiciele agencji oraz Boeinga zapewnili o swojej determinacji w rozwiązaniu problemów technicznych Starlinera. Podczas jednej z konferencji rzecznik NASA stwierdził: „Bezpieczeństwo naszej załogi jest dla nas priorytetem numer jeden, nie spoczniemy, dopóki nie sprowadzimy ich bezpiecznie na Ziemię”.

Cała sytuacja z awarią Starlinera ma ogromny wpływ na przyszłe misje NASA i Boeinga. Przedłużający się pobyt astronautów na ISS jest doświadczeniem, które dostarcza cennych lekcji na temat zarządzania kryzysami w przestrzeni kosmicznej. W przyszłości agencje planują wprowadzić dodatkowe procedury, aby zwiększyć bezpieczeństwo misji załogowych.

wiadomościnaukaciekawostki
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (85)
Zobacz także