Uwierz w siebie dzięki Facebookowi i NK

Uwierz w siebie dzięki Facebookowi i NK

Uwierz w siebie dzięki Facebookowi i NK
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
28.06.2012 15:03, aktualizacja: 28.06.2012 15:19

Korzystanie z serwisów społecznościowych wpływa na bardziej korzystne postrzeganie własnej osoby - twierdzą amerykańscy naukowcy.

Badacze z University of Georgia przeprowadzili badanie, w którym prosili uczestników o zmienianie profilu na MySpace, Facebooku lub przeglądania aplikacji Google Maps.

Stwierdzili, że nawet krótki okres korzystania z MySpace wpływa na uzyskiwanie wyższych wyników na skali narcyzmu, który jest w psychologii uważany za raczej stałą cechę. Z kolei używanie Facebooka powodowało zwiększenie poczucia własnej wartości.

_ "Zmienianie i tworzenie profilu własnej osoby na portalach społecznościowych wywiera wpływ na postrzeganie siebie" _ - mówi Keith Campbell, jeden z badaczy.

Naukowcy wyjaśniają, dlaczego jeden z serwisów powoduje uwypuklenie cechy, jaką jest narcyzm, a drugi wpływa na poczucie własnej wartości.

Ma to związek z budową serwisu internetowego i nadrzędnym przesłaniem komunikowanym przez założycieli. MySpace to raczej portal do zaprezentowania siebie i swoich talentów. Facebook skupia się na aspekcie społecznym, kontaktach z innymi ludźmi i wymianie informacji.

_ "Oba serwisy funkcjonują odmiennie. Na MySpace nie wchodzisz tak naprawdę w interakcje z innymi ludźmi. Tworzysz własną stronę internetową, a wielu ludzi stało się sławnych dzięki MySpace. Natomiast Facebook posiada standardowy profil, a komunikat firmy głosi, że dzielenie się może polepszyć świat" _ - mówi Brittany Gentile, współautorka badania.

Od jakiegoś czasu obserwuje się w populacji wzrost poczucia własnej wartości i narcyzmu. Niniejsze badanie wskazuje, że portale społecznościowe mogą odgrywać rolę w powstawaniu tego trendu.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)