Uwaga! Szybko zmień hasło - ze znanej poczty wyciekły dane

Uwaga! Szybko zmień hasło - ze znanej poczty wyciekły dane

Uwaga! Szybko zmień hasło - ze znanej poczty wyciekły dane
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
06.10.2009 12:50

Internauci z kontami pocztowymi na Hotmailu (bezpłatna usługa
Microsoftu) powinni czym prędzej zmienić swoje hasła. Dane dostępowe wielu tysięcy kont na Hotmailu
zostały podczas weekendu opublikowane w internecie - informuje Microsoft.

Firma ta zapewnia, że podejmuje niezbędne działania, by zablokować dostęp do zagrożonych kont i pomóc internautom w odzyskaniu bezpiecznego dostępu do poczty elektronicznej.

Według Microsoftu, wykradzenie danych użytkowników Hotmaila nie było rezultatem włamania do jego baz danych, lecz najprawdopodobniej skutkiem tzw. phishingu. Terminem tym określa się wyłudzanie, najczęściej pocztą elektroniczną, poufnych informacji - haseł, nazw użytkownika, danych kart kredytowych itp. - przez podszywanie się pod wiarygodne portale, czy fora internetowe.

Specjaliści ostrzegają: e-maile z prośbą o podanie nazwy użytkownika i hasła (albo innych poufnych danych) w celu "weryfikacji", nawet jeśli wyglądają całkiem wiarygodnie, to phishing! W żadnym wypadku nie należy na nie odpowiadać.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Portale internetowe przypominają przy okazji, by hasłem dostępu do poczty elektronicznej nie posługiwać się przy innych okazjach - np. na forach internetowych wymagających logowania. Poza tym należy przestrzegać tak podstawowych i oczywistych zasad jak unikanie zbyt prostych haseł, używanie jako haseł imion członków rodziny, numerów telefonów, dat urodzenia... Hasłem nie powinna też być w żadnym wypadku nazwa użytkownika.

Jeśli ma się tyle haseł, że nie sposób wszystkich spamiętać, należy je oczywiście zapisać. Można to zrobić w komputerze, ale wtedy hasła takie trzeba zaszyfrować. Jest wiele bezpłatnych programów, umożliwiających takie zabezpieczenie.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (117)