Uwaga na wyłudzenia danych!

Uwaga na wyłudzenia danych!
Źródło zdjęć: © WP.PL

11.04.2014 10:05, aktual.: 11.04.2014 11:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji ostrzega o masowych próbach wyłudzenia danych przez niezidentyfikowanych cyberprzestępców. Zorganizowana akcja ma wyglądać na oficjalną ankietę przeprowadzaną przez przedstawicieli rządu.

W ostatnich dniach Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji otrzymało informacje o tym, że osoby trzecie próbują podszywać się pod pracowników Ministerstwa. Dzwonią albo wysyłają e-maile z prośbą o wypełnienie ankiety, po uruchomieniu której podejmowana jest próba instalacji złośliwego oprogramowania.

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przypomina w oficjalnym komunikacie, że nigdy nie zwraca się z prośbą o podanie jakichkolwiek poufnych informacji. Nie wysyła też wiadomości e-mail z linkami do logowania się lub zachęcających do pobrania aplikacji bądź certyfikatów bezpieczeństwa. Ostrzega również, że pod żadnym pozorem nie należy podawać swoich danych, np. loginu i hasła. Na podejrzane wiadomości zaleca się w ogóle nie odpowiadać.

Próby wyłudzenia danych

Podobne próby są podejmowane w internecie każdego dnia. W ostatnim czasie informowaliśmy np. o fałszywych rekrutacjach do pracy, w których przestępcom chodziło wyłącznie o uzyskanie bardzo szczegółowych informacji na nasz temat. Cyklicznie powtarzają się także akcje podsyłania e-maili podszywających się pod Allegro, z prośbą o kliknięcie linka i zalogowanie się na swoje konto, gdzie witryna jest idealną kopią strony logowania portalu aukcyjnego zamieszczoną na serwerach cyberprzestępców. Najnowszy atak, w którym wykorzystywany jest autorytet pracowników MAC, jest nowatorski ze względu na sposób użycia mechanizmu ankiety internetowej i telefonicznej.

Zastanów się kilka razy, zanim udostępnisz swoje dane

W obecnych czasach nasze dane osobowe zostawiamy praktycznie wszędzie –. w wyszukiwarkach, na portalach społecznościowych, czy też w trakcie robienia zakupów przez internet. Jesteśmy do tego przyzwyczajeni w takim stopniu, że nie dziwi nas, kiedy o podobne informacje pytają nas przedstawiciele rządu. Jednak pamiętajmy, że nigdy nie jesteśmy zobowiązani do ich podania, szczególnie jeśli zapytanie następuje w takiej formie.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem, w którym Julia Mandel, prawniczka w firmie Trusted Shops, specjalizująca się m.in. w prawach konsumenta, podpowiada jakie działania podjąć, aby nasza aktywność w sieci była w pełni bezpieczna.

Źródło: MAC / Trusted Shops / JG, WP.PL

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (196)