Uwaga na niektóre prezenty gwiazdkowe

Uwaga na niektóre prezenty gwiazdkowe
Źródło zdjęć: © supertalent

23.12.2009 14:36, aktual.: 30.12.2009 09:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Prezenty gwiazdkowe są oczywiście przez wszystkich mile widziane, ale ciesząc się z podarunków, nie powinniśmy wyzbywać się odrobiny nieufności – zwłaszcza jeśli chodzi o pamięci ze złączem USB, odtwarzacze MP3 lub cyfrowe fotoramki.

Taką ostrożność powinni zachować zarówno zwykli konsumenci, jak i użytkownicy w firmach. Możliwe jest bowiem, że tego typu pamięci są już zainfekowane szkodnikami, które się na nich mogły znaleźć celowo lub wbrew woli darczyńcy.

Czasem podłączenie takiego urządzenia do peceta z systemem Windows może doprowadzić do infekcji, szczególnie gdy są to pamięci typu U3 zwane przez pomysłodawcę – firmę SanDisk – inteligentnymi napędami (smart drive), które wobec systemu operacyjnego symulują płytę CD z funkcją Autostartu. Zwykle programy znajdujące się na pamięciach ze złączem USB mogą być uruchomione jedynie przy udziale użytkownika. Na poświęconej temu tematowi stronie WWW Microsoft opisuje, w jaki sposób można wyłączyć wszystkie automatyczne uruchomienia w systemie Windows.

Obraz
© (fot. supertalent)

Również fałszywa interpretacja opcji wyświetlanych przez funkcję automatycznego odtwarzania może spowodować, że niechcący ściągniemy sobie na głowę "szkodnika". Wciąż krążący w Sieci robak Conficker w oknie dialogowym autoodtwarzania po podłączeniu zainfekowanej pamięci USB wyświetla podrobioną ikonę, która sugeruje użytkownikowi, że po jej kliknięciu otwarty zostanie folder. Zamiast tego uruchomiony zostaje robak.

Ta sztuczka nie działa już przynajmniej w systemie Windows 7. w którym Microsoft usunął opcję uruchamiania programu z okna dialogowego pojawiającego się po podłączeniu zapisywalnych pamięci, jak np. pendrive'y, karty pamięci i zewnętrzne dyski twarde. Ta zmiana nie dotyczy jednak płyt CD i DVD.

Ośrodek Internet Storm Center zaleca, aby dla ostrożności wszystkie otrzymane przenośne nośniki danych najpierw sformatować, nawet jeśli znajdują się na nich teoretycznie zachęcające opisy takie jak "Tutaj są zdjęcia z wieczoru kawalerskiego Jana Kowalskiego".

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także