Uwaga na groźnego wirusa na Facebooku

Uwaga na groźnego wirusa na Facebooku

Uwaga na groźnego wirusa na Facebooku
Źródło zdjęć: © chip.pl
26.02.2013 13:30

Rosyjska firma antywirusowa Doctor Web ostrzega przed złośliwym oprogramowaniem, które jest rozprzestrzeniane za pośrednictwem portalu społecznościowego Facebook.

W celu zainfekowania trojanami systemu operacyjnego użytkownika, przestępcy tworzą specjalne fan page'e. Pojawiające się w nich linki, zamiast odsyłać do materiałów filmowych, uruchamiają szkodliwe skrypty. Obecnie na Facebooku działa już kilkaset różnych fan page'y o nazwach Videos Mega lub Mega Videos. Kiedy osoba odwiedzająca jedną z takich stron klika na złośliwy link ukryty pod obrazkiem Adobe Flash Player, uruchamia się skrypt, który w sposób niebudzący podejrzeń zachęca użytkownika do zaktualizowania tej wtyczki.

Jeżeli użytkownik zgodzi się na zainstalowanie aktualizacji, w tym samym momencie na jego komputer zostaną pobrane samorozpakowujące się pliki zawierające Trojan.DownLoader8.5385. Podobnie jak inne składniki pobrane przez złośliwe oprogramowanie, trojan zawiera wiarygodny podpis cyfrowy wydany w imieniu firmy Updates LTD, w związku z czym instalacja może nie uaktywnić alarmów bezpieczeństwa na komputerach niezabezpieczonych odpowiednim programem antywirusowym.

Trojan.DownLoader8.538. jest typowym złośliwym programem pobierającym, którego zadaniem jest pobranie i uruchomienie innych szkodliwych plików na zainfekowanym komputerze. Program ten pobiera wtyczki dla przeglądarek internetowych Google Chrome i Mozilla Firefox. Wtyczki te zostały zaprojektowane do wysyłania zaproszeń do różnych grup na Facebooku i „polubienia” postów na portalu społecznościowym. Dodatkowo, złośliwe rozszerzenia mogą przyczynić się do:

- zbierania informacji na temat użytkowników Facebooka znajdujących się na “liście znajomych” posiadacza zainfekowanego systemu
- “polubienia” stron społecznościowych lub materiałów zewnętrznych
- dzielenia się albumem ze zdjęciami na danej stronie
- dołączenia do grup
- wysyłania zaproszeń “dołącz do grupy” do użytkowników z “listy znajomych”
- zamieszczania linków na wall’u użytkownika
- zmiany statusu użytkownika
- otwierania okienek czatu
- dołączenia do aktywności na Facebooku
- zapraszania użytkowników do aktywności
- postowania komentarzy
- odbierania i wysyłania sugestii

Plik konfiguracyjny wtyczki jest pobierany z serwera należącego do przestępców. Szkodliwe rozszerzenia są wykrywane przez oprogramowanie Dr. Web jako Trojan.Facebook.310.

Trojan.DownLoader8.538. instaluje również na zainfekowanym systemie wirusa BackDoor.IRC.Bot.2344. Z kolei ten trojan może włączyć zainfekowane komputery do botnetu i wykonać różne komendy wysyłane przez specjalny kanał IRC stworzony przez przestępców.

Jedną z metod na usunięcie wymienionych wyżej trojanów jest skorzystanie z darmowego narzędzia Dr. Web CureIt!, dostępnego pod tym adresem.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Najlepsze aplikacje dla Windows Phone 8

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (333)