Uwaga na fałszywe SMS-y. Mężczyzna kliknął link i stracił 17 tys. zł

Uwaga na fałszywe SMS-y. Mężczyzna kliknął link i stracił 17 tys. zł

Policja ostrzega: popularne oszustwo powraca
Policja ostrzega: popularne oszustwo powraca
Źródło zdjęć: © Pexels
07.01.2021 10:10, aktualizacja: 03.03.2022 03:34

Mimo że coraz częściej i głośniej mówi się o sposobach działania cyberprzestępców, to liczba oszustw ciągle rośnie. Podlaska policja ponownie ostrzega przed fałszywymi SMS-ami o rzekomych płatnościach za przesyłkę.

Jak podaje PAP, mieszkaniec gminy Sidra dostał SMS-a z informacją o konieczności dopłaty 50 groszy do kosztu przesyłki. Skorzystał z linku, który był dostępny w wiadomości i został przekierowany na stronę, na której rzekomo miał dokonać płatności. Kiedy przeszedł przez wszystkie formalności, przestępcy uzyskali pełen dostęp do danych jego konta bankowego

Mężczyzna wskutek oszustwa stracił 3 tys. złotych, które miał na koncie, a oszuści dodatkowo zaciągnęli szybki kredyt bankowy na 14 tys. złotych. I chociaż nie jest to nowa metoda oszustwa, to wciąż jej ofiarą pada bardzo wiele osób. 

Przypominamy, że cyberprzestępcy często podszywają się pod portale aukcyjne, firmy kurierskie, a także duże brandy i znane sklepy. Za każdym razem oszuści próbują pozyskać nasze poufne dane lub loginy do kont bankowych. Dlatego tak ważne jest, by zawsze sprawdzać firmę, z której dostajemy informacje o rzekomej płatności. 

Zawsze również powinniśmy logować się do systemów bankowości internetowej bezpośrednio ze strony banku. Jeżeli płacimy za pośrednictwem operatora płatności internetowych, to sprawdzajmy, czy jest to rzetelna firma. O tym, jak bezpiecznie płacić w internecie dowiecie się z naszego poradnika, a poniżej na wideo znajdziecie najważniejsze porady, jak nie dać się oszukać w sieci. 

Wybierz najlepsze sprzęty technologiczne tego roku i wygraj 5 tys. złotych! Wejdź na imperatory.wp.pl i zagłosuj

Imperatory 2020
Imperatory 2020© WP
Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)