Uwaga na fałszywe aktualizacje programów antywirusowych

Uwaga na fałszywe aktualizacje programów antywirusowych

Uwaga na fałszywe aktualizacje programów antywirusowych
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
28.11.2013 14:52, aktualizacja: 28.11.2013 15:46

Uwaga na e-maile podszywające się pod znane firmy antywirusowe. Wiadomości informują o konieczności aktualizacji zabezpieczeń za pomocą załącznika zawartego w wiadomości. Po instalacji komputer zostaje zablokowany, a użytkownik może zostać zmuszony zapłacenia okupu. Na celowniku znalazły się popularne programy jak AVG, Kaspersky, czy Microsoft Security Essentials.

Tytuły wiadomości zawierają różne treści:

Microsoft Security Essentials: Ważna aktualizacja systemu - wymagane natychmiastowe działanie

Windows Defender: Ważna aktualizacja systemu - wymagane natychmiastowe działanie

AVG Internet Security 2014. Ważna aktualizacja systemu - wymagane natychmiastowe działanie

Kaspersky Anti-Virus: Ważna aktualizacja systemu - wymagane natychmiastowe działanie

Wszystkie niebezpieczne e-maile są do siebie bardzo podobne. Próbują przekonać użytkownika, że ma o czynienia z ważną aktualizacją zabezpieczeń chroniącą go przed “nowym, złośliwym oprogramowaniem krążącym w sieci”.

Wiadomość zawiera taką treść:
_ Ważna aktualizacja systemu – wymagane natychmiastowe działanie Zainstalowanie tej aktualizacji bezpieczeństwa jest bardzo istotne, ze względu na najnowsze złośliwe oprogramowanie, które pojawiło się w sieci. Aby dokończyć operację należy dwukrotnie kliknąć na łatkę KB923029 w załączniku. Instalacja zostanie uruchomiona w trybie cichym. Prosimy zachować szczególną ostrożność oraz poinformować nas w razie jakichkolwiek problemów. _

Skuszenie się na taką aktualizację prowadzi do zainstalowania oprogramowaniu ransomware typu CryptoLocker, które blokuje pliki, żądając zapłaty za ich odblokowanie.

Jako pierwsi uwagę na problem zwrócili specjaliści z laboratorium Sophos. Obecnie otrzymujemy sygnały od użytkowników AVG o fali e-maili podszywających się pod oprogramowanie antywirusowe. E-maile głównie są wysyłane w języku angielskim, lecz powoli pojawiają się przypadki nieudolnego tłumaczenia na inne wersje językowe (w tym polski).

Ważna aktualizacja systemu zabezpieczeń… która nie istnieje.

Łatka systemowa wymieniona w treści wiadomości nie istnieje, a nawet jeśli taka by się pojawiła, ani Microsoft, ani żadna inna firma godna zaufania nigdy nie wysyła aktualizacji w postaci załącznika do wiadomości e-mail. Użytkownik myśli, że rozpakowuje plik ZIP, lecz tak naprawdę uruchamia znajdujący się wewnątrz złośliwy program. Aplikacja zostanie zainstalowana na dysku twardym, przez co będzie uruchamiana przy każdym restarcie lub logowaniu do systemu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (59)