Uwaga alergicy: iPady wywołują wysypkę?

Uwaga alergicy: iPady wywołują wysypkę?

Uwaga alergicy: iPady wywołują wysypkę?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
14.07.2014 13:47, aktualizacja: 23.05.2018 14:05

Jeśli kupiłeś sobie nowiutkiego iPada i dostałeś wysypki, to może nie być przypadek. Okazuje się, że popularny tablet zawiera nikiel, jeden z metali powszechnie wywołujących reakcje alergiczne.

Coraz więcej publikacji medycznych wymienia nikiel, stosowany w całej gamie urządzeń elektronicznych, w tym laptopach oraz smartfonach, jak przyczynę uczulenia. Jednak to podobno iPad wywołał wysypkę u 11-letniego chłopca, który trafił ostatnio do szpitala w San Diego, co zostało opisane przez serwis Business Insider.

Wprawdzie uczulenie spowodowane przez nikiel nie zagraża życiu, za to potrafi być nieprzyjemne - alergicy znają temat. Zmiany skórne mogą wymagać leczenia antybiotykami i sterydami, jeśli będą zbyt poważne. Wspomniany przypadek amerykańskiego chłopca był trudny, bo wysypka nie odpowiadała na zwykłe metody leczenia. Testy skórne wykazały alergie na nikiel, a lekarze doszli w końcu do wniosku, że winowajcą jest iPad, w którego obudowie zawarty jest nikiel.

Zdaniem lekarzy, alergie spowodowane przez nikiel stają się coraz bardziej powszechne lub przynajmniej coraz częściej rozpoznawane. Amerykańska dermatolog dr Sharon Jacob twierdzi, że ok. 2. proc. dzieci poddanych testom alergicznym ma alergię na nikiel, podczas gdy dziesięć lat temu było ich 17 proc.
Rzecznik Apple nie chciał skomentować całej sprawy. Na razie nie ma co bić na alarm, chociaż - jak zwykle - warto zachować czujność, zwłaszcza gdy urządzeniami w metalowej obudowie bawią się dzieci.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)