Ustandaryzować metadane

Ustandaryzować metadane

Ustandaryzować metadane
Źródło zdjęć: © Adobe
27.09.2008 12:00, aktualizacja: 29.09.2008 09:20

W trakcie kolońśkich targów fotograficznych Photokina 2008 firmy Adobe, Apple, Canon, Microsoft, Nokia i Sony ogłosiły powstanie projektu Metadata Working Group, której celem jest wypracowanie wspólnego, jednolitego standardu zapisu metadanych dołączanych do zdjęć cyfrowych. Warto odnotować, że grupa powstała już w ubiegłym roku, jednak aż do tej pory porozumienie utrzymywano w tajemnicy.

Metadata Working Group zaprezentowała również pierwszą specyfikację - http://www.metadataworkinggroup.org/pdf/mwg_guidance.pdf, zawierającą wskazówki dotyczące standaryzacji zapisu metadanych w cyfrowych fotografiach.

Metadane, określane często mianem "danych o danych", znacznie upraszczają proces katalogowania, archiwizacji i zarządzania zbiorem zdjęć. Obecnie w fotografii cyfrowej wykorzystywanych jest kilka różnych typów metadanych. Odrębne metody zapisu tych informacji stosowane w programach i urządzeniach różnych producentów mogą powodować problemy z odczytem metadanych przez inne aplikacje.

"Brak interoperacyjności metadanych wywołuje dużą frustrację zarówno wśród amatorskich, jak i profesjonalnych fotografów. Nasze firmy poświęciły znaczące środki próbując rozwiązać ten problem" - przekonuje Josh Weisberg, dyrektor grupy Rich Media w Microsofcie, a jednocześnie prezes Metadata Working Group. Warto odnotować, iż to właśnie firma z Redmond wysunęła propozycję stworzenia grupy, która zajęłaby się standaryzacją metadanych ( a miało to miejsce już w 2006 r. ).

Więcej informacji: Metadata Working Group - http://www.metadataworkinggroup.org

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)