USA wycofuje wojska z północnej Syrii. Trump: Kurdowie nie pomogli nam w Normandii

USA wycofuje wojska z północnej Syrii. Trump: Kurdowie nie pomogli nam w Normandii

USA wycofuje wojska z północnej Syrii. Trump: Kurdowie nie pomogli nam w Normandii
Źródło zdjęć: © East News | AP/EAST NEWS
10.10.2019 13:16

Donald Trump skomentował swoją decyzję dotyczącą wycofania wojsk USA z północnej Syrii, czym dał zielone światło Turcji na zaatakowanie Kurdów. Trump usprawiedliwia to tym, że "Kurdowie nie pomogli im w Normandii".

Trump kontrowersyjne słowa wypowiedział podczas konferencji prasowej, kiedy udzielał komentarza na temat tureckiego ataku na Kurdów. Syryjscy Kurdowie byli głównym sojusznikiem USA w walce z Państwem Islamskim. W reakcji na decyzje USA zapowiedzieli oni zbrojny opór, a działania Trumpa określili jako "cios w plecy".

Trump: Kurdowie nie pomogli nam w Normandii

"Wydaliśmy ogromne pieniądze na pomoc Kurdom. Oni walczą o swoje ziemie. Mówicie, że walczą razem z USA, tak. Ale walczą o swoje ziemie" - powiedział prezydent USA na konferencji prasowej.

Dodał też, że Kurdowie "nie pomogli w Normandii" i że "przeczytał o tym w artykule." Dodatkowo na koniec, dopełniając swoją zadziwiającą wypowiedź, podsumował ją mówiąc: "Przy tym wszystkim, co zostało powiedziane, lubimy Kurdów".

Turcja atakuje Kurdów

Turkowie wykonali serię nalotów wspomaganych ostrzałem artyleryjskim, a później tureckie wojsko rozpoczęło lądowy etap inwazji w Syrii.

O rozpoczęciu ataku lądowego poinformowało tureckie Ministerstwo Obrony w środę godz. 22 czasu polskiego.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)