ycipk-lpg90i

Turcja przekroczy granicę Syrii. Atak na Kurdów możliwy w ciągu doby

Turcja realizuje swoje zapowiedzi i rozpoczyna ofensywę przeciwko Kurdom w Syrii. Armia może zaatakować z lądu i z powietrza w ciągu najbliższych 24 godzin - informuje agencja prasowa Bloomberg.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Turcja przekroczy granicę Syrii
Turcja przekroczy granicę Syrii (Shutterstock.com)
ycipk-lpg90i

Jak informuje Bloomberg, tureckie oddziały zamierzają przekroczyć granicę Syrii. Ich celem będą kurdyjscy bojownicy. Do ataku zarówno z lądu, jak i z powietrza może dojść w ciągu najbliższej doby. Turcja we wtorek ogłosiła koniec przygotowań do działań wojennych na północnym wschodzie Syrii i planuje przystąpienie do ataku na Syryjskie Siły Demokratyczne, które tureckie władze uznają za zagrożenie.

Turcy przeprowadzili pierwsze naloty

Turcja w nocy z poniedziałku na wtorek przeprowadziła naloty na iracko-syryjską granicę. Celem ataków było odcięcie kurdyjskim siłom trasy używanej w celu wzmocnienia ich obszarów na północy Syrii - podała agencja Reutera, powołując się na dwóch tureckich urzędników

ycipk-lpg90i

Agencja podkreśla, że nie ma informacji czy w nalotach doszło do zniszczeń lub czy ktoś padł ich ofiarą.

Do tej pory Kurdowie byli wspierani przez Stany Zjednoczone, jednak w ostatnich dniach Donald Trump zapowiedział, że wojska USA wycofają się z sektorów przy granicy tureckiej w północnej Syrii. Prezydent USA zagroził jednocześnie "całkowitym zniszczeniem" tureckiej gospodarki, jeśli kraj posunie się za daleko w swoich ofensywnych działaniach.

- Turcy muszą, wraz z Europą, zająć się pojmanymi bojownikami Państwa Islamskiego i ich rodzin. Stany Zjednoczone zrobiły dużo więcej, niż ktokolwiek mógłby oczekiwać, włącznie z przejęciem 100 procent kalifatu ISIS. Przyszedł czas na innych w regionie, niektórych bardzo bogatych, by bronić własnego terytorium - napisał na Twitterze.

ycipk-lpg90i

Trump zaznaczył, że decyzję o wycofaniu wojsk podjął między innymi ze względu na zbyt duże nakłady finansowe.

Zobacz także: https://tech.wp.pl/ksiezyc-spoza-ukladu-slonecznego-nie-jest-podobny-do-czegokolwiek-co-znamy-6433269368252545a

Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-lpg90i

ycipk-lpg90i
ycipk-lpg90i