USA: Wojsko stawia na pojazdy elektryczne. Plany są ambitne

USA: Wojsko stawia na pojazdy elektryczne. Plany są ambitne

Amerykański czołg  w czasie działań wojennych w Iraku (2003)
Amerykański czołg w czasie działań wojennych w Iraku (2003)
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons
30.09.2020 10:19

Amerykańska armia zdecydowała się pójść w stronę napędów elektrycznych. W związku z tym rozpoczęto kilka projektów, które zakładają, że elektryczne pojazdy w przyszłości zdominują pola bitew.

US Army coraz odważniej patrzy w stronę rozwiązań, których celem będzie zastąpienie tradycyjnych silników elektrycznymi akumulatorami. W niektórych przypadkach mogłoby to znacznie zwiększyć zasięg pojazdów, co jest niewątpliwą korzyścią. Poza tym wojsko zwraca uwagę, że akumulatory są cichsze, co pozwala na lepsze działanie w czasie misji.

Amerykańskie wojsko jak na razie potwierdziło, że planuje rozwój kilku projektów, które pozwolą zastąpić tradycyjny napęd elektrycznym w wybranych pojazdach. Na razie jednak nie znamy szczegółów, kiedy takie pojazdy miałyby trafić powszechnego użycia. 

Zapewne proces modernizacji armii potrwa kilka lat, ponieważ poza opracowaniem nowego typu napędu inżynierowie będą musieli rozwiązać także inne problemy. Jednym z najważniejszych jest znalezienie sposoby na ładowanie tego typu pojazdów na polu walki. Wojsko USA od kilku miesięcy śledzi rozwój rynku komercyjnego, szukając rozwiązania, które sprawdziłoby się również w warunkach wojskowych. 

Jeżeli wojsko zdecyduje się zrezygnować lub przynajmniej maksymalnie zminimalizować użycie pojazdów z napędem spalinowym, to rozwój tego typu rozwiązań na pewno przyspieszy. Może to również otworzyć nowe ścieżki prowadzenia działań militarnych, ponieważ wpłynie zarówno na transport sprzętu, jak i żołnierzy. 

Jak na razie raczej nie mamy szansy na zobaczenie czołgu elektrycznego - pojazdy ciężkie są po prostu zbyt duże, więc takie rozwiązanie byłoby nieopłacalne. Nie jest jednak powiedziane, że wraz z rozwojem technologii, takie rozwiązania nie zaczną się pojawiać. Na razie jednak musimy poczekać na więcej szczegółów.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)