USA: Pentagon rozwija futurystyczną broń. Działo laserowe o mocy 300 kW
Amerykanie od lat pracują nad opracowaniem wojskowych technologii, znanych na razie tylko z gier czy filmów sci-fi. Tym razem to Siły Powietrzne USA informują o przyśpieszeniu prac nad pewnym uzbrojeniem. Chodzi o laser bojowy, tworzony w ramach projektu IFPC-HEL.
09.08.2019 | aktual.: 09.08.2019 13:07
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych pracują nad budową działa laserowego, które miałoby służyć do neutralizacji pocisków, ale także pojazdów. Wedle wstępnych informacji, urządzenie o mocy 300 kW mogłoby skutecznie zestrzelić drony, samoloty, uszkodzić okręty wojenne, a także słabo opancerzone pojazdy lądowe.
300 kW to sporo więcej niż to, nad czym pracują Rosjanie czy Chiny - około 100 kW. Amerykanie postanowili pominąć ten etap i przejść od razu do konkretów. Twierdzą, że "pierwszy pluton wykorzystujący laser IFPC-HEL ma wejść do służby już w 2024 roku" - czytamy w serwisie breakingdefense.com (link na dole artykułu).
Wedle informacji podawanych na portalu militarnym, oraz w komunikacie na army.mil, broń laserowa ma trafić między innymi do piechoty. Chociaż ciężko sobie to uzmysłowić. Laser o takiej mocy kojarzy się bardziej z zapowiadanymi modernizacjami okrętów USS Zumwalt, czy jako element obronny myśliwców amerykańskiego lotnictwa, o czym niedawno pisaliśmy.
Wedle komunikatu, armia Stanów Zjednoczonych ma porzucić wcześniej podpisany kontrakt na stworzenie broni laserowej o mocy 100 kW. To spora klapa dla Pentagonu, bo dotychczas wypłacono na ten projekt już... 130 milionów dolarów firmom Dynetics i Lockheed Martins.
Powody zmiany? Serwis breakingdefense.com zwraca uwagę na narastający konflikt z Iranem. Amerykanie już kilkukrotnie musieli wykorzystywać nowe uzbrojenie do zwalczania irańskich dronów szpiegowskich. Istnieje faktyczna potrzeba powstania nowych, innowacyjnych systemów obronnych, zdolnych do zestrzelenia każdego pocisku.